Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Kwatera Główna ONZ (United Nations), Nowy Jork, USA

Dodano dnia 18-07-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

W budynku znajduje się Siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), organizacji zwanej też United Nations.

W skład kompleksu wchodzą 4 budynki, są to: Aula Konferencyjna Zgromadzenia Ogólnego, największe pomieszczenie w gmachu, mieszczące ponad 1 800 osób, podejmowane są tu najważniejsze decyzje naszych czasów; budynek konferencyjny, Rady Powietrznej, Rady Gospodarczo - Społecznej; szmaragdowy wieżowiec, w którym mieszczą się biura sekretariatu ONZ; oraz biblioteka imienia Dag'a Hammarskjold'a, dodana w 1961 r., która jest przeznaczona dla personelu sekratariatu, delegacji i innych oficjalnych osób.

Dostarczający pracy 3 400 zatrudnionym osobom, Sekretariat jest 39 piętrowym budynkiem z aluminiowym rusztowaniem i wszelkimi urządzeniami umieszczonymi na dachu.

Na 38 piętrze znajdują się główne biura sekretariatu ONZ.

Teren pod budowę gmachu, mający powierzchnię 7 hektarów został podarowany ONZ przez Johna Rockefellera jr.

Budynek projektowało łącznie 11 osób, głównym architektem był Wallace K. Harrison, pozostali pochodzili z: Brazylii, Szwecji, Belgi, U.S.S.R., Kanady, Chin, Wielkiej Brytanii, Australii, Urugwaju i Polski (Maciej Nowicki).

ONZ zrzeszało w 1999 r. 188 krajów. Flaga każdego z nich powiewa na masztach ustawionych przed Aulą Konferencyjną Zgromadzenia Ogólnego.

Wąskie końcówki ścian są wykonane z białego marmuru; niektóre ściany są wykonane ze szkła o zielonym odcieniu. Piętra przeznaczone na urządzenia mechaniczne dzielą te szklane fasady na trzy części.

Szklana ściana jest przerywana na 6, 16, 28 i 39 piętrze, przez klimatyzację powietrzną, która zajmuje całą szerokość gmachu.

Kolumny przebiegające wzdłuż zewnętrznej ściany mają 8,5 metra szerokości, a szklana ściana jest od nich oddalona o 0,8 metra.

Przy projektowaniu kompleksu pojawiły się pewne niejasności. Już po częściowym wybudowaniu gmachu, Francuz La Corbusier przedstawił swój projekt, który stał się następnie podstawą dalszej budowy. Corbuiser chciał być uznawany jako jedyny projektant gmachu, ale wcześniej zgromadzenie przyjęło już projekt Harrisona. Corbuiser oskarżał Harrisona o kradzież projektu, nawet nazywał go publicznie "Gangsterem".

Możemy tu znaleźć liczne ozdoby, jak np. pięknie zdobione barwionym szkłem okno, którego autorem jest francuz Marc Chagall; mozaika Norman'a Rockwell'a, podarowana ONZ przez pierwszą damę USA Nancy Reagan; podarowana przez Chiny rzeźba wykonana z kości słoniowej; oraz japoński dzwon pokoju, wykonany z monet uzbieranych przez dzieci z 60 krajów.

(Źródło: budowle.pl)

Podesłał: Gh0stLeave a Reply

info