Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, Walia, UK

Dodano dnia 07-05-2008 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch – miejscowość w północno-wschodniej Walii, na wyspie Anglesey.

Nazwa miejscowości (58 liter) jest najdłuższą zarejestrowaną nazwą administracyjną w Wielkiej Brytanii, najdłuższą istniejącą nazwą miejscowości, i trzecią najdłuższą nazwą geograficzną na świecie. W tłumaczeniu z walijskiego oznacza: Kościół Świętej Marii w dziupli białej leszczyny przy wartkim wirze wodnym oraz Kościół Świętego Tysilio przy czerwonej jaskini. Dla ułatwienia nazwa często skracana jest do Llanfairpwll lub Llanfair P. G., co wystarczy, by jednoznacznie odróżnić ją od wielu walijskich miejscowości nazwanych Llanfair.

Miejscowość, ze względu na swoją nazwę, jest częstym celem wycieczek turystycznych. Zwiedzający zatrzymują się na stacji kolejowej, by zrobić zdjęcie na tle tabliczki z nazwą, oraz odwiedzają centrum handlowe, gdzie można "podstemplować" paszport bądź pocztówkę pamiątkową pieczątką z pełną nazwą miejscowości.

Z nazwą miasta związany jest popularny w Walii dowcip:

– Halo! Tu Informacja Kolejowa. Czym mogę służyć?

– Dzień dobry. Chciałbym zasięgnąć informacji na temat pociągu relacji Londyn Euston - Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch...

– Przepraszam, czy mógłby Pan przeliterować?

– Proszę uprzejmie: E-U-S-T-O-N.

Pracownicy kolei na wyspie Anglesey często proszą o prawidłową wymowę nazwy miejscowości, co jest warunkiem zakupu biletu na pociąg. Prawidłowa wymowa (transkrypcja na polski) jest mniej więcej następująca: Chlanweir puchlgłyn gochl gogerysz łyrn durbochl chlantej siljo go go goch

Strona internetowa wioski plasuje się na szczycie rankingu najdłuższych adresów stron internetowych w Europie.

Nazwa Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch została również użyta w filmie science-fiction pt. Barbarella (1968, reż. Roger Vadim) jako hasło.

Więcej - zobacz opis po angielsku: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, Wales, UK

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: Gh0stLeave a Reply

info