Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Machu Picchu, Cuzco, Peru

Dodano dnia 02-07-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

zobacz film

Machu Picchu, Cuzco, Peru

Machu Picchu – najlepiej zachowane miasto Inków, w odległości 112 km od Cuzco. Położone jest na wysokości 2090 – 2400 m n.p.m. , na przełęczy pomiędzy Wayna Picchu i Machu Picchu w masywie Kordylierów, w Andach Peruwiańskich. Poniżej płynie rzeka Urumbara. Miasto powstało w XV wieku według kompleksowo opracowanego planu, opuszczone ok. 1537 r. z nieznanych nam powodów. Ruiny miasta zostały odkryte 24 lipca 1911 r. przez ekspedycję kierowaną przez Hirama Binghama, początkowo utożsamiano je z Vilcabandą, ostatnią stolicą Inków. Miasto otoczone jest murami obronnymi. Na pobliskich zboczach znajdują się tarasy uprawne. Miasto-twierdza zostało zbudowane z jasnego granitu. Budowniczowie maksymalnie wykorzystali istniejącą rzeźbę terenu łącząc mury z istniejącymi wcześniej skałami. W niższej, wschodniej części miasta znajdują się pozostałości dzielnic mieszkalnych. Położona wyżej część zachodnia to zabudowania centrum kulturowego. Stąd można przejść do położonego najwyżej obserwatorium astronomicznego. Intihuatana (miejsce, gdzie przystaje słońce). Kamienny słup stojący w centrum został wyrzeźbiony w litej skale. Obserwacje astronomiczne prowadzone były także z zbudowanej na planie podkowy, Wieży Słońca oraz Świątyni Trzech Okien. Budowle te miały tak usytuowane otwory okienne, aby padające przez nie słońce podczas przesilenia zimowego oświetlało kamień we wnętrzu pomieszczenia.

Położone na różnych poziomach miasto miało system kanałów doprowadzających wodę zbieraną wcześniej w wykutych w skale zbiornikach. Najbardziej widocznym elementem architektury są wszechobecne schody. Naliczono się 1200 stopni. Zapewniały one komunikację wewnątrz tego położonego na różnych poziomach miasta.

Badania archeologiczne ujawniły większość pochówków kobiet (na dziesięć szkieletów tylko jeden należał do mężczyzny). Dało to podstawę do stwierdzeń, że Machu Picchu było sanktuarium Dziewic Słońca a nie typowym miastem czy twierdzą. Są to jednak tylko wywody teoretyczne. Nie znana jest inkaska nazwa tego miasta, jego historia i powód opuszczenia.

(Źródło: Wikipedia)

Podesłał: Nexus

korekta:

myślę, że powinienem tu przytoczyć treść komentarza Grega, oto on:

Wikipedia czasami takie bzdury wypisuje, ze trudno ja nazwac encyklopedia. Tak sie sklada, ze bylem w Machu Picchu zaledwie dwa tygodnie temu…

Rzeka dookola ruin: URUBAMBA.

Mityczna stolica Inkow: VILCABAMBA, odnaleziona notabene w dzungli peruwianskiej.

Miasto nie jest otoczone zadnymi murami obronnymi! (patrz zdjecia)

Populacja miasta skladala sie z podobnej ilosci mezczyzn i kobiet, wymienione badania archeologiczne sa bzdura.

Video:

» Więcej filmów o Machu Picchu3 Responses to “Machu Picchu, Cuzco, Peru”

 1. Greg Says:

  Wikipedia czasami takie bzdury wypisuje, ze trudno ja nazwac encyklopedia. Tak sie sklada, ze bylem w Machu Picchu zaledwie dwa tygodnie temu…
  Rzeka dookola ruin: URUBAMBA.
  Mityczna stolica Inkow: VILCABAMBA, odnaleziona notabene w dzungli peruwianskiej.
  Miasto nie jest otoczone zadnymi murami obronnymi! (patrz zdjecia)
  Populacja miasta skladala sie z podobnej ilosci mezczyzn i kobiet, wymienione badania archeologiczne sa bzdura.
  I jesze pare drobnych niescislosci, ktore nie wplwaja na jakosc tekstu…

 2. mich Says:

  Witajcie!
  rzeczywiście jak zauważył mój poprzednik najlepiej nie posiłkować się Wikipedią.Jest tam wiele nieścisłości, a związanych z tym , że pisze ją pół globu a autorzy artykułów często przepisują informacje z innych serwerów.Wikipedia to z pewnością nie jest prawdziwa encyklopedia.Pozdrawiam Greg :-)

 3. krzychol Says:

  Hi!
  Kilka lat temu czytałem coś ciekawego na temat Machu Picchu.
  To Alan F. Alford twierdzi , że Machu Picchu był nie tylko
  zegarem słonecznym, lecz również gwiezdnym.
  Intihuatana i sąsiednie szczyty gór: Huyana Picchu i Salcantay leżą na jednej linii i wyznaczają dokładnie
  linię ( N-S ; północ - południe ). Ma rację.
  I na tej właśnie linii AXIS, dokonywano wszystkich pomiarów. Co więcej,stwierdza, że podobnie jak Stonehenge twórcą i konstruktorem tegoż pomiarowego geodezyjnego zegara był bóg Thot.
  I rzeczywiście wskazówki na obecność Thota w Machu Picchu znaleziono w Głównej Świątyni. Archeolodzy odkryli tam 56 waz i tajemniczą warstwę drobnego piasku. Liczba 56 odpowiada trzem cyklom lunarnym, podobnie jak 56 jam Aubreya
  w Stonehenge. Co rzeczywiście kojarzono z kalendarzem lunarnym a jego twórcę boga Thota.

Leave a Reply

info