Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Meczet Al-Aksa, Jerozolima, Izrael

Dodano dnia 30-06-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Meczet Al-Aksa jest jedną z najważniejszych świątyń muzułmańskich na świecie. Znajduje się w Jerozolimie na Wzgórzu Świątynnym - miejscu świętym zarówno dla żydów, jak i muzułmanów (jest to trzecie najświętsze miejsce islamu po Mekce i Medynie).

Meczet Al-Aksa został zbudowany wraz z Kopułą na Skale (Kubbat as-Sachra) w latach 660–691 n.e. Obie budowle muzułmanie wznieśli na pamiątkę nocnej podróży proroka Mahometa do Tronu Bożego zwaną Al-Isra, w którą, wedle tradycji, zabrał proroka anioł Gabriel (arab. Al-Aksa znaczy najdalszy, w tym wypadku dotyczy najdalszego miejsca, w którym znalazł się Mahomet). Meczet Al-Aksa to największa świątynia w Palestynie, mieści do 30 000 wiernych).

Niektórzy historycy architektury uważają, że meczet Al-Aksa ma typową budowę rzymskiej bazyliki i sugerują, że zbudowano go w 536 roku na rozkaz cesarza Justyniania jako kościół Świętej Marii. Arabowie nazywają zresztą dolinę Cedronu, która oddziela Wzgórze Świątynne od Góry Oliwnej - doliną Naszej Pani Marii (arab. Wadi Sitt Maryam). Niewykluczone jest więc, że to właśnie chrześcijanie w ponad 450 lat od zburzenia Świątyni Jerozolimskiej znów uczynili Wzgórze Świątynne miejscem kultu jedynego Boga.

Bazylikowy charakter meczetu Al-Aksa może też być wynikiem wzorowania się jego budowniczych na budowlach chrześcijańskich. W tym okresie architektura islamska nie była jeszcze wykształcona, a w budowie meczetu oraz Kopuły na Skale uczestniczyli bizantyjscy rzemieślnicy.

W 1969 r. chrześcijański turysta podłożył ogień pod meczet - w pożarze przepadła bezpowrotnie wspaniała mównica z drzewa cedrowego, dar sułtana Saladyna.

Trwająca obecnie Druga intifada – nazwana jest intifadą Al-Aksa – czyli powstaniem w obronie najświętszego dla muzułmanów meczetu w Jerozolimie.

Więcej - zobacz opis po angielsku: Al-Aksa Mosque, Jerusalem, Israel

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: Gh0stLeave a Reply

info