Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Miejsce katastrofy polskiego autokaru z pielgrzymami Vizille 22-07-2007, Francja

Dodano dnia 26-10-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Wypadek drogowy pod Grenoble miał miejsce w niedzielę 22 lipca 2007 około godziny 9.30 w okolicach miejscowości Vizille w departamencie Isère, na południe od Grenoble. Zginęło w nim 26 osób. Autokar wiozący 50 osób (47 pielgrzymów, pilot i 2 kierowców) w czasie powrotu z Sanktuarium Matki Boskiej w La Salette, pokonując stromy odcinek górskiej trasy pomiędzy Grenoble a Gap w południowo-wschodniej Francji, wyjechał z drogi na ostrym zakręcie, po czym runął z mostu w 15-metrową przepaść doliny rzeki Romanche, a następnie stanął w płomieniach.

Pielgrzymka, w której brało udział 26 osób ze Stargardu Szczecińskiego (parafia Miłosierdzia Bożego), 12 ze Świnoujścia, 5 ze Szczecina (parafia św. Mikołaja), 2 z Mieszkowic (parafia Przemienienia Pańskiego) oraz 2 z Warszawy wyruszyła z Polski 10 lipca m.in. do Fatimy i Lourdes.

Wypadek miał miejsce na stromej alpejskiej drodze, zwanej drogą Napoleona, po której przejazd autobusów 8-kilometrowym odcinkiem tej szosy jest dopuszczalny tylko na podstawie specjalnego zezwolenia, a autokar z polskimi pielgrzymami nie miał zezwolenia na przejazd tą drogą. Trasą mogą poruszać się tylko autobusy ze specjalnym systemem hamulcowym.

W wypadku śmierć poniosło 26 osób, a 24 zostały ranne.

W tym samym miejscu doszło już do kilkunastu wypadków, w tym trzech poważnych, w których zginęło 77 ludzi. We wszystkich wypadkach w tym miejscu śmierć poniosły łącznie 224 osoby.

Wieczorem w dniu tragedii do Grenoble przybył prezydent Lech Kaczyński, który wraz z Prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym odwiedził szpitale, w których przebywali ranni. Prezydent odwiedził także miejsce tragedii, na którym zapalił symboliczny znicz oraz odmówił modlitwę. Wraz z prezydentem Kaczyńskim do Francji polecieli: wiceminister zdrowia Bolesław Piecha, minister transportu Jerzy Polaczek oraz rzecznik prasowy i deputowany PiS, Adam Bielan. Po powrocie do kraju prezydent ogłosił żałobę narodową na okres trzech dni (poniedziałek 23 lipca - środa 25 lipca 2007). Żałoba została także ogłoszona w francuskim miasteczku Vizille, w którym miał miejsce tragiczny wypadek.

W związku z wypadkiem prezydent Francji Nicolas Sarkozy przesłał kondolencje Lechowi Kaczyńskiemu. Również prezydenci Rosji, Białorusi, Litwy i Portugalii przesłali kondolencje prezydentowi Polski.

Podesłał: ixlop, MarioLeave a Reply

info