Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Moai - kamienne posągi na Wyspie Wielkanocnej

Dodano dnia 08-12-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

[Brak zdjęć w najlepszej jakości, pozostaje czekać na pojawienie się nowych zdjęć]

Miejsce to znane jest przede wszystkim z ponad 600 kamiennych posągów, zwanych moai stawianych na kamiennych platformach ahu. Większość z nich została wykuta w czarnym bazalcie Rano Rakaku kamiennymi narzędziami. Kamieniołom gdzie obrabiano materiał porzucono nagle. Świadczą o tym porzucone niedokończone posągi. Przeznaczenie tych obiektów nie jest dotychczas znane.

Powstało na ten temat wiele teorii, mówiących o posągach jako wyobrażeniu bóstw, czy przodków. Nie wiadomo też jak przemieszczano ciężkie bloki kamienia. Prawdopodobnie używano do tego drewnianych płóz. Moai wycinano kamiennymi narzędziami ze skały wulkanicznej. Jedna z teorii głosi, że posągi zostały wybudowane przez plemię Tiahuanco zamieszkujące dzisiejsze rejony Boliwii i Chile. Polinezjaniści zgodnie przyjmują, że budowa posągów została przerwana nagle w 1680 r. Powodem było prawdopodobnie przeludnienie wyspy, klęska głodu i wybuch walk międzyplemiennych.

Obecnie na wyspie nie ma drzew. Kiedyś zapewne znajdowały się tam lasy palmowe, ale tubylcy doszczętnie je zużyli budując łodzie, domy i transportując moai. Było to przyczyną upadku cywilizacyjnego wyspiarzy. Straciwszy możliwość rybołóstwa, zaczęto żywić się ptasim mięsem oraz drobnymi ssakami. Dochodziło też do ludożerstwa.

Na wyspie znaleziono tabliczki pokryte pismem. Pismo zwane rongorongo nie zostało odczytane. Węgierski uczony Guillaume de Hevesy w 1932 zwrócił uwage na podobieństwo między rongorongo a pismem używanym w starożytnych Indiach, znalezionym w Mohenjo-daro.

(Źródło: Wikipedia)Leave a Reply

info