Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Morze Martwe, Izrael, Jordania, Palestyna

Dodano dnia 22-04-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Morze Martwe (arab. Al-Bahr al-Majit, hebr. ים המלח, Yam haMelah) - słone jezioro bezodpływowe na Bliskim Wschodzie, położone w tektonicznym Rowie Jordanu (El-Ghor), na pograniczu Izraela, Jordanii i terytoriów palestyńskich.

Lustro wody znajduje się w najniższym punkcie Ziemi - 408 m p.p.m (i ciągle się pogłębia). Powierzchnia jeziora wynosi 1020 km2, a maksymalna głębokość - 399 m. Jezioro to wykazuje bardzo duże zasolenie - średnio 26% . Na powierzchni zasolenie wynosi ok. 22%, a na głębokości 50 m - 35%.

Długość jeziora rozciągającego się południkowo wynosi 76 km, a szerokość 4,5-16 km. Linia brzegowa jest dość wyrównana, z wyjątkiem półwyspu El-lisan (język) dzielącego Morze Martwe na część głębszą północną i płytszą południową (ok. 6 m głębokości).

Ilość wody wpływająca do Morza Martwego, w ciągu XX wieku zmniejszyła się z powodu wykorzystywania części wód Jordanu przez Izrael i Jordanię, a także zmian klimatycznych. Znaczne parowanie powoduje obniżanie się lustra wody i wytrącanie pokładów soli.

Do północnego bieguna Morza Martwego uchodzi jeden większy dopływ - Jordan, który tworzy dość rozległą deltę.

W związku z tak dużym zasoleniem w Morzu Martwym nie ma prawie zupełnie życia organicznego, za to z wody pozyskuje się znaczne ilości soli kuchennej i potasowej (zasoby oceniane na 43 mld ton). Wykorzystując lecznicze działanie wód i osadów błotnych, w okolicy znajdują się liczne uzdrowiska.

W pobliżu Morza Martwego znajdują się starożytna twierdza Masada oraz miejsce znalezienia zwojów z Qumran. Morze Martwe jest prawdopodobnie miejscem w okolicy którego znajdowała się Sodoma i Gomora

(Źródło: Wikipedia)

Podesłał: Gh0stLeave a Reply

info