Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Most Gdański, Warszawa, Polska

Dodano dnia 23-01-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Most Gdański - most w Warszawie na Wiśle. Wybudowano go na filarach zburzonego Mostu przy Cytadeli. Jest długości 406,5 m.

Most Gdański składa się z dwóch części: kolejowej i drogowo-tramwajowej.

Most został zbudowany w latach 1957-1959, a otwarty 31 lipca 1959 r. (spóźniono się z otwarciem z okazji 22 lipca).

Most drogowy jest częścią obwodnicy śródmiejskiej. Łączy lewobrzeżną ul. Słomińskiego z prawobrzeżną ul. Starzyńskiego. Most ma rzadko spotykaną konstrukcję, gdyż jest mostem dwupiętrowym. Na dolnym poziomie przebiegają linie tramwajowe, chodnik (strona północna) i ścieżka rowerowa (strona południowa), a na górnym piętrze umieszczono czteropasmową jezdnię i chodniki.

Most ten, podobnie jak Most Świętokrzyski spełnia bardziej rolę lokalną niż tranzytową. Wynika to m.in. z braku rozbudowanych węzłów drogowych po obu stronach Wisły. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że most po prawobrzeżnej stronie Warszawy spotyka się z dużym rondem pozbawionym sygnalizacji świetlnej. Od 2005 r. trwa gruntowna przebudowa Ronda Starzyńskiego (m.in. budowa estakad), która zapewne spowoduje większe wykorzystanie Mostu Gdańskiego w ruchu samochodowym w przyszłości.

W godzinach popołudniowych most bardzo mocno zatyka się w stronę Pragi. Efekt ten powinien zniknąć, lub znacząco się zmniejszyć po zakończeniu przebudowy Ronda Starzyńskiego.

W latach 1997-1998 most przeszedł remont, został pomalowany na zielono, a dolny poziom został oświetlony kolorowymi świetlówkami (co daje bardzo atrakcyjny efekt w nocy). Powszechnie uważa się, że z tego warszawskiego mostu jest najładniejszy widok, szczególnie na Stare Miasto.

Drugą częścią Mostu Gdańskiego jest most kolejowy. Został odbudowany zaraz po wojnie i oddano go do użytku już w 1946 r. jako drugi po Moście Poniatowskiego. Do odbudowania Mostu Średnicowego był jedynym mostem kolejowym w Warszawie.

Stoi ona na północ (czyli z biegiem Wisły) w stosunku do części drogowej. Umieszczono na niej dwa tory kolejowe oraz wiele instalacji, m.in. magistralę ciepłowniczą. Most ten łączy dwie stacje kolejowe: Warszawa Gdańska i Warszawa ZOO. Znaczenie kolejowe Mostu Gdańskiego jest nieco inne Mostu średnicowego. Jest on mostem do ruchu towarowego oraz lokalnego osobowego.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: Gh0st

Więcej zdjęć:Leave a Reply

info