Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Most Golden Gate (Złote Wrota), San Francisco, USA

Dodano dnia 30-06-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Most Golden Gate (Złote Wrota) - most łączący San Francisco z hrabstwem Marin, otwarty 27 maja 1937 roku.

Budowa była niezwykle trudna i pochłonęła wiele ofiar. Most zaprojektował inż. Joseph Strauss przy pomocy architekta-konsultanta Irvinga Morrowa, który wprowadził nieco detali w stylu Art-Deco.

Każda z lin na których wisi most ma 93 cm średnicy i składa się z 27572 oddzielnych żyłek kabla. Każda wieża wytrzymuje obciążenie 95 tysięcy ton, a każda zamontowana na brzegu blokada wytrzymuje naciąg 28,5 tysiąca ton. Od samego początku Golden Gate malowano na charakterystyczny kolor, znany jako międzynarodowy kolor pomarańczowy. W przypadku Złotych Wrót kolor ten sprawia, iż most jest lepiej widoczny podczas mgieł. Most zbudowano dzięki funduszom uzyskanym z emisji obligacji na łączną sumę 35 mln dolarów. Most ma długość 2,7 km, a pomiędzy dwiema bliźniaczymi wieżami (wys. 227 m) 1280 m.

Na południe od mostu leży ponad 400 hektarowy park oferujący wielką rozmaitość rozrywek, nie wspominając o rozkoszach ogrodniczych. Prace nad nim rozpoczęto w 1870 roku. Pierwotnym projektantem był William Hammond Holi, po którym przejął dzieło Szkot John Mc Laren, który poświęcił 56 lat życia opiece nad tym parkiem. Mc Laren zasadził na nim ok. 2 mln drzew i przekształcił jałowy teren w kwitnący ogród. W parku znajduje się kilka muzeów, estrada, liczne jeziora i wspaniałe drzewa, krzewy i kwiaty. Niezwykle miłym pomysłem jest Ogród Szekspira, gdzie można zobaczyć rośliny wymienione przez poetę w jego wierszach.

(Źródło: Wikipedia)

Podesłał: ŁukaszLeave a Reply

info