Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Most Mulwijski (Most Milvio), Rzym , Włochy

Dodano dnia 29-08-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Most Mulwijski znajdujący się na północ od Rzymu, jeden z najstarszych mostów na Tybrze. W 312 Maksencjusz poniósł tu klęskę walcząc z wojskami Konstantyna Wielkiego.

Zakochani z całego świata przybywają na jeden z mostów w Rzymie, aby zawiesić na nim kłódkę na znak swojej miłości. Kłódek pojawiło się tak wiele, że most grozi zawaleniem

Niektórzy mawiają, że miłość to słodka niewola. Zakochane pary, które przybywają do Rzymu postanowił wcielić te słowa w czyn. Inspiracją stała się bestsellerowa powieść i nakręcony na jej podstawie film. Zakochani masowo pielgrzymują na most Milvio. Wieszają tam kłódki z wypisanymi na nich swoimi imionami i wrzucają klucze w porywisty nurt rzeki Tyber. Rzeczywistość bywa jednak bezlitosna dla romantycznych uniesień. Tysiące kłódek i łańcuchów zaczęło zagrażać bezpieczeństwu budowli. Stojące na moście latarnie wyginają się pod ich ciężarem. Okoliczni mieszkańcy coraz częściej skarżą się na wandalizm.

Władze Rzymu, które próbowały rozwiązać ten problem oskarżono o bycie "wrogami miłości", a to już we Włoszech poważne oskarżenie! Niedawno pojawił się jednak pomysł co zrobić z kłopotliwą tradycją. Służby miejskie ustawiły na moście słupki, wzdłuż których rozciągnięto łańcuchy. Dzięki temu zakochani mogą deklarować swoje uczucia bez niszczenia miejskiej infrastruktury.

Zakochani szturmują na Ponte Milvio

Rzymianie kręcą jednak nosem na nowy obyczaj. Ich zdaniem wrzucanie kluczyków w nurt Tybru stanie się wkrótce tak oklepane jak wrzucanie monet do fontanny di Trevi.

- To nie jest już takie romantyczne - mówi Constantino Boccuni - 28 letni żołnierz, który właśnie zawiesił kłódkę na znak uczucia do 26 -letniej żony Danielli. - Wcześniej to było piękniejsze i bardziej oryginalne - narzeka. - Teraz to stało się po prostu modne - dodaje.

Kiedy jednak nad Rzymem nastanie zmierzch na most Milvio ciągną tłumy zakochanych. Każdego wieczora zawisają na nim kolejne kłódki. Służby miejskie starają się usuwać część z nich, podobnie jak monety z fontanny di Trevi. Zachęcają tez turystów do zawieszenia "wirtualnej kłódki" na stronie www.lucchettipontemilvio.com

Siła legendy działa

Dlaczego położony na północ od centrum miasta most Ponte Milvio stał się rzymskim symbolem miłości? Tu prawdziwa historia miesza się z legendami i, o dziwo, zupełnie współczesną polityką. Wybudowany w 206 roku naszego wieku już wtedy przyciągał kochanków. Rzymski historyk Tacyt kronikujący dzieje miasta pisał, że to miejsce "było znane ze swoich nocnych atrakcji" Według Tacidusa ówczesny cesarz Neron często spotykał się tam ze swoimi kochankami i urządzał orgie.

W zeszłym roku ukazała się druga część powieści włoskiego pisarza Federica Moccia "Pragnę cię". Bestsellerowa książka opowiada o życiu młodych Rzymian. Jak większość romansów także historia jej bohaterów zaczyna się od kłamstwa. Główny bohater opowiada dziewczynie zmyśloną legendę, według której kochankowie zawieszają na jednej z latarni łańcuchy i kłódki a klucze wrzucają do rzeki. - A co potem? - pyta dziewczyna. - Potem już nigdy się ze sobą nie rozstają - bezwstydnie odpowiada bohater. - Spodobał mi się pomysł zawieszania kłódek ponieważ są one solidne i niezniszczalne - powiedział autor powieści. Jego książka sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy. Na jej podstawie powstał również film. Wkrótce życie zaczęło imitować sztukę. Moccia przyznał, że był zachwycony kiedy ludzie zaczęli naśladować jego pomysł. - Myślę, że to znak naszych czasów. Ludzie po prostu tęsknią za uczuciem - powiedział.

"Niebezpieczne związki"

To co miało być piękne stało się niebezpieczne. Na most pielgrzymowały zakochane pary z całych Włoch. Niebawem dołączyli do nich zagraniczni turyści. Starożytny most zaczął przyciągać także okolicznych pijaków i palaczy marihuany. Pokrył się nie tylko kłódkami, ale i graffitti. Sytuacja stała się na tyle niebezpieczna, że lokalne władze powiedziały "Dość"!.

Zbiegło się to niestety z kampanią wyborczą do włoskich samorządów. Prawicowe partie oskarżyły lewicowego burmistrza miasta Waltera Veltroniego o przestępstwo gorsze niż korupcja. - Lewica jest przeciwko zakochanym - grzmiał prawicowy polityk Marco Clarke. Walka na słowa zakończyła się jednak kompromisem. Ustawiono słupki i łańcuchy, na których zakochani mogą do woli zawieszać kłódki. Trafią tam także kłódki zawieszone wcześniej na latarniach. - Wykazaliśmy się niezłym wyczuciem. Tu chodzi przecież o miłość - powiedział Silvio da Francia odpowiedzialny ze strony władz za rozwiązanie problemu. Młodzi Rzymianie narzekają jednak, że obyczaj stracił już swój urok. Stał się bowiem masową atrakcja dla turystów. Na moście pojawiły się nawet stragany, na których za kilka Euro można kupić własną kłódkę. Wiara w siłę tego przesądu jednak nie słabnie. Anna i Philip Colletti z Montrealu postanowili uczcić na moście swoją 25 rocznicę ślubu. - Dwadzieścia pięć lat małżeństwa. To by na pewno przeraziło te wszystkie młode pary - powiedzieli państwo Colletti.

Więcej - zobacz opis po angielsku: Milvio Bridge, Rome, Italy

Podesłał: BARBARALeave a Reply

info