Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Most Poniatowskiego, Warszawa, Polska

Dodano dnia 23-01-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Most Poniatowskiego - zbudowany w latach 1904-14 most przez Wisłę w Warszawie, wtedy tzw. III most. Razem z mostem zbudowano 700 metrowy wiadukt nad Powiślem, będący przedłużeniem Alei Jerozolimskich.

Most ma osiem przęseł stalowych, wspartych na kamiennych filarach - długość całości - 506 m. Otwarto go 6 stycznia 1914. Pierwotną architekturę wiaduktu, wieżyczki i pawilony w stylu renesansu polskiego zaprojektował Stefan Szyller (twórca bramy Uniwersytetu Warszawskiego i budynków Politechniki Warszawskiej), natomiast projektantami mostu byli inż. Mieczysław Marszewski i Wacław Paszkowski.

W 1915 wycofujące się z Warszawy wojska rosyjskie wysadziły cztery przęsła mostu. Stosunkowo szybko odbudowano je prowizorycznie, ale po roku konstrukcja spłonęła. Most odbudowano w latach 1921-26. W tym roku podczas Zamachu Majowego na moście doszło do historcznego spotkania pomiędzy marszałkiem Józefem Piłsudski a prezydentem Stanisławem Wojciechowskim. Ponownie most został zniszczony przez Niemców w 1944. Odbudowany został oddany do użytku 22 lipca 1946. W 1949 pod kierownictwem inż. Tadeusza Chylińskiego z Instytutu Lotnictwa, przeprowadzono badania tensometryczne naprężeń w konstrukcji przęseł mostu. Niestety po odbudowie most stracił sporo ze swojego charakteru. Przedwojenną ozdobną balustradę zastąpiono prostym "parkanem" stalowym. Nie odbudowano też kilku kamiennych ławek, które stały na filarach mostu. Inna jest też konstrukcja samych przęseł. Szczątki oryginalnych ławek do dzisiaj leżą w wiślanym nurcie i można je zobaczyć przy niskim stanie wody.

W latach 1963-66 most został poszerzony, wydzielono torowisko tramwajowe oraz zbudowano drugą łącznicę z Wisłostradą na zachodnim brzegu rzeki. Dzięki temu powstał specyficzny układ zjazdów i wjazdów po lewej stronie - przypominający z lotu ptaka trzy koła.

W trakcie kolejnego remontu w latach 1985-90 dobudowano drugą łącznicę po stronie praskiej (z Wałem Miedzeszyńskim), oraz podniesiono torowisko tramwajowe. Na czas tego remontu w pobliżu mostu powstał Most Syreny.

W latach 2004-2005 wyremontowano wszystkie wieżyczki na moście (te po stronie praskiej trzeba było rozebrać i zbudować od nowa), oraz cztery pierwsze pawilony wiaduktu.

Aktualnie trwa odnawianie neorenesansowych wieżyczek i pawilonów na wiadukcie doń prowadzącym. Przy okazji tego remontu na wieżyczkę przy Muzeum Wojska Polskiego powrócił wykuty w kamieniu kartusz herbowy z wizerunkiem syreny. Został on zdemontowany podczas remontu w latach 80.

Latem 2006 planowany był remont torowiska tramwajowego dzięki czemu miały one jeździć szybciej i ciszej. Remont został jednak odwołany i odłożony na wiosnę 2007. Zamówione są już nowe tramwaje które mają jeździć po tym moście, ich dostawa zaplanowana jest na pierwszą połowę 2007 roku.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: Gh0st

Więcej zdjęć:Leave a Reply

info