Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Most Tolerancji - różowy most na Odrze, Głogów, Polska

Dodano dnia 29-02-2008 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Most Tolerancji to most na rzece Odrze w Głogowie (województwo dolnośląskie), łączący ulicę Brama Brzostowska przebiegającą między Starym Miastem a Zamkiem Książąt Głogowskich z ulicą Kamienna Droga na Ostrowie Tumskim. Jest to jedyny różowy most na świecie.

Do roku 1916 istniał w tym miejscu drewniany most zwodzony. W roku 1917 oddano do użytku stalowy Most Hindenburga, który zniszczony został podczas II wojny światowej w 1945 roku. Pod koniec lat 40. most wybudowano od nowa. Był zawsze stalowo-szary.

Pod koniec lat 90. Andrzej Leszek Szczypień wpadł na pomysł aby pomalować jego przęsła na inny kolor i zaproponował lokalnej TV Głogów przeprowadzenie plebiscytu.

Do głosowania wybrał 5 projektów kolorystycznych, każdy w trzech odcieniach - kolor wrzosowo-różowy (pomysł jego córki Nataszy) oraz żółty w trzech odcieniach, niebieski w trzech odcieniach, czerwony w trzech odcieniach i zielony w trzech odcieniach sporządzonych przez głogowskiego artystę Zygmunta Stachurę.

W głosowaniu przeprowadzonym przez lokalną telewizję TV Głogów głogowianie wybrali kolor wrzosowo-różowy. Zarząd Miasta Głogowa ostatecznie przyjął dwa odcienie koloru wrzosowego.

W roku 2005 otrzymał obecną nazwę. Wcześniej nieoficjalnie nazywany był Różowym Mostem.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: sikorek07Leave a Reply

info