Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Mount Everest (Jomo Lungma)

Dodano dnia 11-07-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

opis by chalger:

Mount Everest - nie sądzę, by komukolwiek trzeba było tłumaczyć o co chodzi.

Po tybetańsku nosi imię Czomolungma czyli Bogini Matka Ziemi. Znajduje się na granicy Nepalu i Chin, zdobyty w 1953.

To ta górka na samym środku mapy :-)

Opis z Wikipedii:

Mount Everest najwyższy szczyt Ziemi (8846 m.n.p.m.) w Himalajach Wysokich (Centralnych), na granicy Nepalu i Tybetu. Odkryty i po raz pierwszy zmierzony w 1852. Zbudowany z granitów, gnejsów oraz z wapieni i łupków. Tworzy potężny masyw podcięty z trzech stron lodowcami (najdłuższe Khumbu i Rongbuk - ok. 17 km). Przez miejscową ludność uważany za siedzibę bogów.

Nazwa szczytu - Mount Everest do roku 1865 nosił nazwę Szczyt XV, nadaną przez Indyjską Służbę Topograficzną. Po tybetańsku nosi imię Czomolungma czyli Bogini Matka Ziemi, po nepalsku Sagarmatha co jest trudno przetłumaczalnym zwrotem (z języka angielskiego "churning stick in the sea of existence") ~ mieszający trzonek w morzu egzystencji.

Wysokość szczytu: W 1849 dokonano pierwszego pomiaru przy pomocy teodolitu z odległości około 150 km od szczytu. Po dokonaniu obliczeń w 1852 stwierdzono, że Peak XV (jak dotychczas określano szczyt), jest najwyższy z dotychczas zmierzonych. W 1856 Królewskie Towarzystwo Geograficzne ogłasza, że Peak XV wznosi się na wysokość 29002 stóp, czyli 8840 m n.p.m. oraz nadaje górze imię Mount Everest na cześć brytyjskiego głównego geodety Indii Sir George'a Everesta.

W 1955 dokonano ponownych dokładniejszych pomiarów i ustalono wysokość na 8848 m n.p.m., dzięki pomiarom dokonanym GPS-em z wierzchołka Everestu w 1992 określono wysokość góry z dokładnością do 10 cm - wyniosła ona 8846,10 m n.p.m. i jest to ostatni oficjalnie potwierdzony wynik pomiaru. Mimo to coraz częściej w różnych publikacjach pojawia się także wysokość 8850 m n.p.m.

Historia podboju: Jako początek długiej historii podboju Mount Everest'u można przyjąć rok 1904 w którym sir Francis Younghusband otrzymuje od Dalajlamy zgodę na pierwszą brytyjską wyprawę w Himalaje. W 1913 John Noel w przebraniu mnicha buddyjskiego przemierza Tybet badając możliwości dotarcia pod szczyt Everestu, zostaje jednak zdemaskowany i musi opuścić płaskowyż.

 • W 1921 wyrusza pierwsza wyprawa brytyjska w składzie Charles Kenneth Howard-Bury (kierownik), George Leigh Mallory, Guy H. Bullock, Wollaston, Harold Reaburn, Alexander Kellas (umiera podczas wyprawy na atak serca), Heron, Wheeler, H. T. Morshead. Wyprawa bada potencjalne drogi wejścia na szczyt, w jej trakcie zdobyto liczącą 6990 m n.p.m. Chang La.
 • Rok później (1922) rusza druga wyprawa brytyjska w składzie Charles G. Bruce (kierownik), G. Mallory, George I. Finch, T.G. Longstaff, Strutt, Crawford, H.T. Morshead, Geoffrey Bruce, J.B. Noel, Wakefield, T.M. Somervell, Morris, E.F. Norton, Tedżbir Bura Gurkha, Dasno oraz dziewięciu innych lokalnych tragarzy-pomocników. Siedmiu Szerpów ginie w lawinie. Osiągnięto wysokość 8326 m n.p.m.
 • 1924 - trzecia wyprawa brytyjska - Charles G. Bruce (kierownik), Edward Felix Norton, G.L. Mallory, H. Somervell, Odell, Andrew Comyn Irvine, Beetham, Hazard, G. Bruce, Narbu Jishee, Lhakpa Chedi, Hingston (lekarz), J. Noel (dokumentacja). Generał Charles Bruce choruje na malarię - kierownictwo przejmuje E.F. Norton. Baza w dolinie Rongbuk. W ataku szczytowym ginie George Mallory, Andrew Irvine oraz dwóch Szerpów. Wyprawa dotarła najprawdopodobniej do wysokości około 8600 m.
 • 1933 kolejna wyprawa brytyjska - Hugh Ruttledge (kierownik), Wyn Harris, Wager, 12 tragarzy, Norton, Frank S. Smythe, Eric E. Shipton. Osiągnięto 8572 m.
 • 1935 - wyprawa brytyjska - Eric E. Shipton (kierownik),
 • 1936 - wyprawa brytyjska - Hugh Ruttledge (kierownik),
 • 1938 - wyprawa brytyjska - Harold W. Tilman (kierownik), osiągnięto wysokość 8326 m,
 • 1947 - kanadyjczyk Earl L. Denman i dwóch Szerpów osiągają Chang La,
 • 1949 - Nepal otwiera granice dla zagranicznych wspinaczy,
 • 1950 - wyprawa brytyjsko-amerykańska pod kierownictwem Erica E. Shiptona pokonuje Ice Fall (Lodospad Khumbu),
 • 1951 - duńczyk Klaus Bekker-Larsen i czterch Szerpów docierają na Chang La,
 • 1952 - wyprawa szwajcarska - Edouard Wyss-Dunant (kierownik), Raymond Lambert i Szerpa Tenzing Norgay wychodzą na 8560 m,
 • 1952 - druga wyprawa szwajcarska - Gabriel Chevalley (kierownik), ginie Mingma Dorje. Osiągnięto 8100 m.
 • 1953 - wyprawa prowadzona od strony Nepalu - John Hunt (kierownik), nowozelandczyk Edmund Percival Hillary, Thomas Duncan Bourdillon, Charles R. Evans, Norkay Tenzing - Szerpa z Dardżylingu oraz 26 innych Szerpów. 29 maja 1953 Edmund Hillary i Norkay Tenzing stają na szczycie Everestu.

(Źródło: Wikipedia)

NOWOŚĆ: Mount Everest - nagrania video

Podesłał: chalger

Video:

» Więcej nagrań video z Mount Everest8 Responses to “Mount Everest (Jomo Lungma)”

 1. Kektus Says:

  Zamieszczony przez ciebie link google earth pokazuje inną “górkę” - Everest jest prawie 30 km na północny wschód.

 2. Daniel Says:

  dzięki za info,
  linki dla Google Earth są konwertowane automatycznie z podanych linków dla Google Maps - stąd ta niedokładność - po prostu Mount Everest musiałby być ustawiony dokładnie na środku okienka w podglądzie Google Maps aby trafić dokładnie w Moune Everest :-), postaram się to “ręcznie skorygować”

 3. dark4b Says:

  Ale jak ja porównałem te miejsce z tym samym ale na programie “Google Earth” co mam zainstalowanego na komputerze to ja tam widze koło siebie 2 równe ze zesobą najwysze w okolicy góry to ktura to jast Mount Everest?! (tylko ja załówarzyłem te 2 góry dzienki temu że jest wykonane w 3D {[do autora] to powinneś zrobić lepsze zbliżenie!!}!!)

 4. Daniel Says:

  coś się z tym zrobi :-)

 5. Daniel Says:

  Wpis dotyczący Mount Everes został ostatecznie poprawiony - teraz zarówno zdięcie - miniaturka, jak i podgląd na mapie wskazuje na najwyższy szczyt Ziemi

 6. Filip Says:

  3D?????????Nic nie wiem o tym, powiedzcie mi

 7. Daniel Says:

  3D jest w Google Earth

 8. struś Says:

  jo fajne to

Leave a Reply

info