Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Niepołomice, Polska

Dodano dnia 29-11-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Zdjęcie: Pomnik Kazimierza III Wielkiego

Niepołomice to miasto w woj. małopolskim, w powiecie wielickim, położone nad Wisłą i na skraju Puszczy Niepołomickiej, około 25 km na wschód od centrum Krakowa. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Niepołomice. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. krakowskiego.

Według danych z 31 grudnia 2005, miasto miało 8071 mieszkańców.

Miasto Niepołomice leży 24 km na południowy wschód od Krakowa, liczy ok. 7 tysięcy mieszkańców i posiada bogatą i bardzo ciekawą przeszłość historyczną, o której mówią nam stare kroniki polskie (Długosz, Bielski, Paprocki), zapiski archiwalne, rachunki dworu królewskiego, dowody wizytacji krakowskich biskupów oraz piękne, historyczne zabytki-zamek królewski i kościół, a także stara puszcza, odwieczny świadek przepływającego tu życia. Początki Niepołomic sięgają czasów organizowania się Państwa Polskiego, bo już za pierwszych Piastów, gdy Kraków został siedzibą panujących książąt, puszcza niepołomicka, sięgająca wówczas po Kraków, stała się ulubionym miejscem ich częstych, wielkich polowań. W XIV wieku ostatni z Piastów, król Kazimierz Wielki buduje w Niepołomicach zamek myśliwski nad Wisłą i wystawia piękny, gotycki kościół. W okresie Jagiellonów zamek niepołomicki wspaniale przebudowany, staje się drugą po Wawelu siedzibą królewską i stąd Niepołomice w tym okresie swej historii nazywane są (Jan Długosz) drugą po Krakowie stolicą Polski. Bliskość Krakowa i wielkie tradycje narodowe sprawiły, że mimo zmierzchu zewnętrznej świetności, po przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy, Niepołomice bardziej niż wiele innych miast w Polsce odbijają w życiu swych mieszkańców wszystkie odmiany losów całej Rzeczypospolitej: zabory, powstania, pierwszą wojnę światową, powstanie Polski i okres w Polsce odrodzonej między dwoma wojnami, a także walkę z okupantem hitlerowskim.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: JeronimoLeave a Reply

info