Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Nowa Fundlandia, Kanada

Dodano dnia 14-02-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Nowa Fundlandia to duża wyspa u wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej i jednocześnie najgęściej zaludniona część kanadyjskiej prowincji Nowa Fundlandia i Labrador. O wyspie tej potocznie mówi się, że "leży pośrodku Atlantyku", jednakże w rzeczywistości jest od niego oddalona o ok. 1000 km (współrzędne geograficzne: 49°00′ N 56°00′ W). Wyspa Nowa Fundlandia pierwotnie nazwana została Terra Nova przez Włocha Giovanni Caboto (Johna Cabota), w 1497 roku. Prowincja, w skład której wchodzi wyspa, również nosiła nazwę "Nowa Fundlandia" aż do roku 2001, kiedy to zmieniono ją na "Nowa Fundlandia i Labrador" (nieco później zmieniono w ślad za tym kod pocztowy z NF na NL).

Nowa Fundlandia jest oddzielona od Półwyspu Labrador cieśniną Belle Isle, a od wyspy Cape Breton cieśniną Cabota. Zamyka ujście rzeki Świętego Wawrzyńca, która tworzy Zatokę Świętego Wawrzyńca - największe na świecie estuarium. Nowa Fundlandia sąsiaduje z niewielką zbiorowością zamorską Francji - Saint-Pierre i Miquelon.

Wyspa ma powierzchnię 111 390 km², co daje jej 16. miejsce na liście wysp świata według powierzchni i 4. miejsce pod tym względem w Kanadzie. Stolica wyspy, Saint John's, znajduje się na południowo-wschodnim krańcu wyspy. Leżąca na południe od stolicy miejscowość Cape Spear to najdalej na wschód wysunięty punkt Ameryki Północnej. Według danych spisu powszechnego wyspę zamieszkują 466 172 osoby. Jednakże często do ludności Nowej Fundlandii dolicza się ludność okolicznych, mniejszych wysp, jak New World, Twillingate, Fogo i Bell Islands, jako "należące do Nowej Fundlandii, a nie Labradoru". Łącznie z tymi wyspami liczba mieszkańców wynosiła w 2001 roku 485 066 osób.

Na Nowej Fundlandii używany jest dialekt języka angielskiego, zwany "nowofundlandzkim angielskim", oraz dialekt języka francuskiego, analogicznie zwany "nowofundlandzkim francuskim", na tej samej zasadzie występuje "nowofundlandzki irlandzki".

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: Piotrek z Polska

Video:

» Więcej filmówLeave a Reply

info