Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Obłuże, Gdynia, Polska

Dodano dnia 07-03-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Obłuże (kaszb.Òblëżé, niem. Oblusch) - północna dzielnica Gdyni. Jest typową "sypialnią" miasta, stale zamieszkaną przez ok. 20 tysięcy mieszkańców.

Obecnie wiadomo, iż już w VIII wieku na terenie Obłuża i sąsiedniego Oksywia istniały grody obronne. Uważa się, iż do głównych zajęć zamieszkałej tam ludności należało rolnictwo i hodowla, a na terenach położonych bliżej morza - rybactwo. Na szwedzkiej mapie z 1655 r. pojawia się nazwa Vobus. Kolejne wzmianki dotyczące dzielnicy pochodzą z 1772 roku, kiedy to Pomorze Gdańskie z racji I-ego rozbioru Polski dostało się pod panowanie pruskie. Według źródeł, wieś Obłuże zamieszkiwało wtedy 151 osób, natomiast sąsiednią Gdynię - 71. Sytuacja obróciła się w okresie międzywojennym, kiedy to postanowiono wybudować w Gdyni port i otrzymała ona prawa miejskie. Wówczas Gdynia przerastała znacznie swoją wielkością Obłuże, które zostało do niej przyłączone w 1933 roku wraz z Witominem i Działkami Leśnymi. Sam rozwój dzielnicy nastąpił przede wszystkim w latach 70., kiedy zaczęto budować tu budynki z tzw. wielkiej płyty. Do tego czasu znajdowały się tu pojedyncze zabudowania, w większości wybudowane przez ubogich robotników i stoczniowców - budowniczych Gdyni i portu.

Na początku lat 90. tereny wokół stawu, dotychczas wykorzystywane m. in. jako pastwisko dla krów, przekształcono w nowoczesny teren rekreacyjny. Obecnie znajduje się tam m. in. boisko do koszykówki, duży plac zabaw dla dzieci, mały skatepark oraz duża scena, gdzie odbywają się występy w czasie organizowanych kilka razy do roku festynów.

Do połowy lat 70. XX w. przeważała niska zabudowa jednorodzinna skupiona w centralnej części dzielnicy. Wzdłuż głównych ulic występowały również kamienice wielorodzinne. W latach 70. zaczęły powstawać nowe osiedla mieszkaniowe, budowane technologiami OWT-67 i W-70, składające się z budynków 5- i 11-kodygnacyjnych. Tak powstały osiedla Obłuże Leśne, Obłuże Górne i część wschodnia dzielnicy obejmująca część Kaczego Dołu oraz Obłuże Nowe. Największy budynek w Gdyni zbudowany technologią W-70 (11-kondygnacyjny, 12-klatkowy, 272 mieszkania) znajduje się przy ul. Krawieckiej na Obłużu (tzw. szafa). Do dzisiaj większość mieszkańców Obłuża mieszka w lokalach wybudowanych w tym okresie a technologia W-70 jest dominująca.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: maciejLeave a Reply

info