Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Opactwo Westminsterskie, Westminster, Anglia

Dodano dnia 27-06-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Opactwo Westminsterskie, The Collegiate Church of St Peter, Westminster

Opactwo Westminsterskie (ang. Westminster Abbey), nazwa oficjalna - The Collegiate Church of St Peter, Westminster (Kolegiata św. Piotra w Westminsterze) to najważniejsza, obok katedry w Canterbury i katedry św. Pawła w londyńskim City, świątynia angielska.

Opactwo począwszy od Wilhelma Zdobywcy (1066) jest miejscem koronacyjnym królów Anglii. Od XIII wieku opactwo to również miejsce pochówku królów i zasłużonych osób.

Wg legend pierwsza świątynia powstała w roku 616 na miejscu, które nazywano wówczas Thorney Island. Datę powstania pierwszego klasztoru należy jednak przenieść w okolice roku 800.

Prawie 250 lat później Edwarda Wyznawcę który z powodów politycznych nie mógł dotrzymać ślubów udania się na pielgrzymkę do Rzymu, w zamian za zwolnienie z tych ślubów, zgodnie z sugestią papieża, miał przebudować opactwo. Przebudowa miała miejsce w latach 1045-1050 (w stylu romańskim), a nowe opactwo konsekrowano 28 grudnia 1065 (na tydzień przed śmiercią króla), który został tam pochowany.

W roku 1220 Henryk III dobudował Lady Chapel, a 25 lat później rozpoczął gruntowną przebudowę całego opactwa w kształcie, który zachował się do dziś.

Następna poważna przebudowa miała miejsce za Henryka VII w wieku XVI w stylu gotyku angielskiego. W roku 1534 Henryk VIII przejął opactwo w czasie swojej walki z kościołem katolickim, a w roku 1540 zlikwidował opactwo benedyktyńskie. Maria Tudor wskrzesiła opactwo na kilka lat, ale potem Elżbieta I ponownie go zlikwidowała. Dwie zachodnie wieże, w stylu neogotyckim, dzieło Nicholasa Hawksmoora, ucznia Wrena, dobudowano dopiero w roku 1745. Dalsza przebudowa i renowacja miała miejsce w XIX wieku.

(Źródło: Wikipedia)

Podesłał: NivertiusOne Response to “Opactwo Westminsterskie, Westminster, Anglia”

  1. Czyż Says:

    niezłe

Leave a Reply

info