Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Opera w Sydney, Australia

Dodano dnia 21-08-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Budynek opery to fantastyka architektoniczna dostosowana do współczesnej ery podróży kosmicznych. Jest, więc on jednym z najsłynniejszych symboli Australii.

Budowa opery trwała 10 lat dłużej niż przypuszczano początkowo. Szkielet dachu waży 161000 ton i podtrzymuje go 350 km kabla. Na "żaglach" ułożono ponad milion szwedzkich antygrzybiczych płytek ceramicznych, które lśnią w słońcu i nie wymagają czyszczenia. W gmachu jest pięć sal, w których odbywają się przedstawienia teatralne i baletowe oraz koncerty, znajdują się tu również kino i dwie restauracje. W sali operowej mieści się 1550 osób, w koncertowej 2700, w teatralnej 550, a w sali muzyki kameralnej 420.

W gmachu są betonowe sklepienia wachlarzowe wsparte na stalowych żebrach i 6225 m² barwionego szkła. Znajdują się tam też największe kurtyny świata, oraz największe organy mechaniczne.

Gdy koszty budowli wzrosły do 100 milionów dolarów Utzon wycofał się, a dokończeniem budowy zajęli się: Peter Hall, Lionel Todd i David Littlemore

Sydney założone w 1788 najstarsze i największe miasto Australii, stolica stanu Nowa Południowa Walia.Stolicą Australii jednak jest Canberra Sydney jest wiodącym centrum finansowym, handlowym, transportowym i kulturalnym, jest także popularnym centrum turystycznym, uważanym za jedno z najpiękniejszych miast świata. W 2000 odbyły się tu igrzyska olimpijskie.

(Źródło: budowle.pl)

(Źródło: Wikipedia)

Podesłali: Bryliant, kalokLeave a Reply

info