Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Opuszczone lotnisko wojskowe w Bagiczu, Polska

Dodano dnia 04-05-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

[mapa w dobrej jakości dostępna w Onet/Zumi]

Przed drugą wojną światową w Bagiczu wybudowano lotnisko dla Luftwaffe, we wrześniu 1939 roku startowały z niego samoloty do nalotów na Polskę. Po zajęciu lotniska Armia Czerwona utworzyła tu swoją bazę, rozbudowując lotnisko. Przez długi czas stacjonowały tu myśliwsko-bombowe Migi-23. Po wypadku jaki wydarzył się w połowie lat 80 - 871-szy Pułk Myśliwsko-Szturmowy został karnie przeniesiony na lotnisko w Brzegu. Samolot, który wystartował z tego lotniska leciał w kierunku zachodnim, będąc nad Zatoką Pomorska na trawersie Świnoujścia pilot stwierdził, że ma awarię silników i się katapultował. Opuścił samolot i bezpiecznie wodował w Bałtyku. A samolot... ? A samolot kontynuował dalej lot i to bardzo skutecznie ! Wleciał w przestrzeń powietrzną NRD, przeleciał nad terytorium RFN, Holandii, Belgii gdzie spadł po wyczerpaniu paliwa. Niestety efektem upadku była śmierć niewinnej osoby. W budynku, w który uderzył Mig znajdował się 18-letni chłopak. Kompletnie zrujnowany budynek znajdował się tuż obok autostrady - ofiar mogło być więcej. Cały świat obiegły telewizyjne zdjęcia podnoszonego dźwigiem charakterystycznego statecznika pionowego z wielką czerwoną gwiazdą. (rozbity mig-23 w Belgii)

Na miejsce Migów przebazowano do Bagicza śmigłowce Mi-24 i Mi-8. W bazie były najprawdopodobniej przechowywane taktyczne ładunki jądrowe. Lotnisko było na tyle duże, że mogłoby obsługiwać nawet duże bombowce. Było dobrze wyposażone, znajdowały się tu schronohangary, duża baza paliwowa z własną bocznicą kolejową, rozbudowane systemy radarowe i łączności. Lotnisko było chronione przez zewnętrzne baterie SAM-ów. Ostatnie śmigłowce wojskowe opuściły Bagicz wraz z ogólnym wycofaniem wojsk radzieckich z Polski na początku lat 90. XX wieku. Po odejściu armii radzieckiej teren ten trafił pod władzę państwa polskiego, przez co dzisiaj możemy oglądać rozpadające się pasy startowe i butwiejące hangary. W okresie letnim wykorzystywany jako lotnisko polowe do lotów widokowych małych samolotów, przez paralotniarzy, okazjonalnie do obsługi różnych imprez. Budynki poniemieckie/poradzieckie w różnym stanie, przeważnie zdewastowane w większości zostały sprzedane na wolnym rynku.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: DZONYKGLeave a Reply

info