Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Opuszczone miasto Prypeć, Ukraina

Dodano dnia 18-12-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Prypeć (ukr. Припять, ros. Припять) - opuszczone miasto w obwodzie kijowskim, w północnej Ukrainie przy granicy z Białorusią.

Miasto zostało założone 4 lutego 1970 jako osiedle dla pracowników elektrowni jądrowej Czernobylskaja (tzw. ЧАЕС). Położone było około 4 km od tej elektrowni. Po katastrofie w Czarnobylu miasto, zamieszkiwane przez 49 tysięcy mieszkańców, zostało ewakuowane w przeciągu kilku godzin. Dla pracowników elektrowni i ich rodzin w latach 1986–88 zbudowano nowe miasto Sławutycz.

Obecnie miasto Prypeć jest nieomalże muzeum ostatnich lat epoki radzieckiej. W opuszczonych budynkach znaleźć można rzeczy pozostawione w pośpiechu przez jego byłych mieszkańców. W niektórych miejscach zobaczyć można przygotowania do Święta Pracy (wybuch reaktora miał miejsce 26 kwietnia 1986).

Samo miasto oraz jego okolice pozostaną niezdatne do zamieszkania przez kilka stuleci. Naukowcy oceniają, że radioaktywne elementy mogą ulec rozpadowi dopiero po 900 latach, wówczas obszar ten będzie można uznać bezpieczny do zamieszkania. Miasto jest dostępne i względnie bezpieczne do zwiedzania. Jednak spacery po mieście bez dozymetru mogą być niebezpieczne. Niektóre elementy np. drzwi mogły nagromadzić więcej radioaktywnego materiału.

Ponadto w okolicach Prypeci można zobaczyć także mniejsze opuszczone wsie oraz cmentarzysko pojazdów, wozów opancerzonych, helikopterów, itp. używanych podczas akcji ratowniczej w Czarnobylu.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: Gh0stLeave a Reply

info