Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Pałac Jabłonowskich, Warszawa, Polska

Dodano dnia 20-04-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Pałac Jabłonowskich to pałac w Warszawie, zlokalizowany w Śródmieściu przy Placu Teatralnym pod adresem ul. Senatorska 14/16, wzniesiony w XVIII wieku, rozebrany w 1952 roku i przykryty brukiem, zrekonstruowany w 1997 roku.

Zbudowany w latach 1773-1785 dla Antoniego Jabłonowskiego wg projektu Jakuba Fontany i Domenico Merliniego. W latach 1817-1819 przebudowywany na ratusz miejski wg projektu Fryderyka Alberta Lessla i Józefa Grzegorza Lessla, przejmując funkcje rozebranego starego ratusza na Rynku Starego Miasta. Około roku 1823 na dachu pałacu dodano belwederek, czyli podstawę pod telegraf optyczny.

W roku 1863 pałac uległ pożarowi w czasie Powstania Styczniowego, którego odbudowa odbyła się w latach 1864-1869 wg projektu Józefa Orłowskiego, zyskując nowy kształt dachu z facjatkami, balkony, nowe skrzydło w miejscu domu Łagiewnickich i charakterystyczną wieżę strażacką.

W latach 1936-1939 odbyła się kolejna modernizacja pałacu wg projektu Oskara Sosnowskiego, która objęła przebudowę dachu w 1936 oraz wzniesienie nowego, siedmiopiętrowego budynku od strony ul. Daniłłowiczowskiej. Po zniszczeniach w czasie II wojny światowej w roku 1952 rozebrano wypalone ruiny pałacu, a fundamenty przykryto nawierzchnią Placu Teatralnego.

Na przełomie 1989/1990 roku podjęta została decyzja o odbudowie północnej pierzei Placu Teatralnego. W latach 1995-1997 pałac został zrekonstruowany na siedzibę banku, co poprzedziły wykopaliska archeologiczne. Zachowany został kształt budynku, odbudowana wieża i zrekonstruowana fasada wg stanu sprzed roku 1936. Niestety pozostałe elewacje pałacu zyskały wygląd współczesny, silnie kontrastując z historyczną zabudową otoczenia placu. Przy okazji odbudowy wydobyto też fragmenty wyposażenia pałacu, które wyeksponowano w bramie przy wieży. Także przy okazji odbudowy wieży uwidoczniono zarys studni.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: Gh0stLeave a Reply

info