Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Ciekawe miejsca:

Reklamy:

Piszą o nas

Mapy google maps.google.com zostały opisane w sobotnio-niedzielnym wydaniu Gazety Wyborczej. Na końcu artykułu wspomniano również o naszym serwisie!

Poniżej pełna treść artykułu.

(Źródło: http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,34513,2800236.html?v=0&f=48, Autor: Dominik Uhlig, 02-07-2005 , ostatnia aktualizacja 02-07-2005 16:10)

Obejrzyj swój dom w Google

Handel na koronie Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie, żółte parasole kawiarnianych ogródków na Rynku w Krakowie, a być może nawet twój dom możesz obejrzeć z wysokości kilkuset kilometrów na internetowej stronie maps.google.com

Satelitarne zdjęcia są tak dokładne, że mieszkańcy większych miast - jak Kraków, Warszawa, Gdańsk, Sopot, Bydgoszcz, Wrocław czy Szczecin - a także wielu wsi nie powinni mieć problemu ze znalezieniem budynku, w którym mieszkają. Co więcej, na zbliżeniu widać nawet kolorowe plamki ręczników i kocyków na plaży przy sopockim molo.

Niestety, nie wszystkie polskie miejscowości da się obejrzeć tak dokładnie, bo na razie szczegółowe zdjęcia Google nie obejmują większości naszego kraju. Są też nieco opóźnione i najnowszych budowli sprzed kilku miesięcy nie obejmują. W satelitarnej podróży warto się za to wybrać za granicę. Najdokładniejsze są zdjęcia terytorium USA (stamtąd pochodzi Google) i popularnych stolic - Paryża, Londynu, Moskwy czy Rzymu. Warto obejrzeć Himalaje, Saharę, dokładne zdjęcia Iraku.

Google wykorzystało technologię Keyhole używaną przez amerykańską armię w czasie zimnej wojny. Po kilkudziesięciu latach przestarzałe rozwiązania odtajniono i kilka firm zaczęło sprzedawać zdjęcia z satelitów do celów komercyjnych. To Google jako pierwsze zdecydowało się udostępnić je za darmo. Kiedy pół roku temu pokazały się w USA, zrobiły furorę. Teraz stają się popularne w Polsce.

Jak powstają takie fotografie? - To nie klasyczne zdjęcia. Satelita skanuje powierzchnię Ziemi i drogą radiową przesyła informacje na dół. Do tworzenia obrazu wykorzystuje światło widzialne, ale też podczerwień, zakres termalny - to pozwala stworzyć dokładny obraz Ziemi nawet mimo chmur. Później komputery składają przekazany przez satelitę sygnał w obraz i czyszczą go ze zniekształceń - mówi Marek Ostrowski z pracowni informacji obrazowej Uniwersytetu Warszawskiego, współautor “Atlasu satelitarnych zdjęć Polski”.

Czy szeroka dostępność zdjęć, na których można zobaczyć lotniska i obiekty wojskowe, nie stwarza zagrożenia? - Patrzymy na te zdjęcia, pamiętając o tabliczce z zakazem fotografowania na drewnianym mostku. Dziś to już nie ma znaczenia. Przecież wojskowe techniki maskowania też się doskonalą - mówi Ostrowski.

Podkreśla, że zdjęcia satelitarne to nie tylko zabawa. - Mogą służyć do nauki matematyki, geografii, fizyki, a nawet historii. Uczniowie i nauczyciele są zainteresowani. Szkoda tylko, że od dziesięciu lat władze nie robią nic, żeby włączyć takie zdjęcia do szkolnego programu - mówi Ostrowski.

Program do przeglądania zdjęć satelitarnych udostępnia też NASA (worldwind.arc.nasa.gov). Po jego instalacji można też oglądać trójwymiarowe obrazy Ziemi. Ciekawy zbiór zdjęć satelitarnych z Google (również z Polski - np. stadionu Górnika Zabrze) można znaleźć pod adresem mapy.pomocnik.com.

Obejrzyj swój dom w Google

Komputer Świat Ekspert, “GPS w Google Earth”, str. 44-46.3 Responses to “Piszą o nas”

  1. Andrzej Brodzki Says:

    Please!!!!!!!

  2. dorian Says:

    Jestescie spoko !! To jest dobre

  3. radek Says:

    siema

Leave a Reply

info