Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Plac Wacława, Praga, Czechy

Dodano dnia 12-12-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Zdjęcie: Placa Wacława w dzień

Plac Wacława (Václavské náměstí) znajduje się w centrum Pragi. Był miejscem historycznych wydarzeń w latach: 1918, 1948, 1968, a także Aksamitnej rewolucji w 1989, gdy na placu gromadziły się setki tysięcy demonstrantów, żądających demokratyzacji Czechosłowacji.

Dziś jest to główna arteria praska. Zarówno w dzień, jak i w nocy tętni życiem kulturowym, towarzyskim oraz handlowym. Nazwa placu wiąże się z pomnikiem św. Wacława w otoczeniu patronów ziemi czeskiej. Jego dzisiejsze przeznaczenie zdecydowanie różni się od jego dawnej funkcji. Plac powstał z inicjatywy Karola IV. W czasach średniowiecza to targowisko było zwane Końskim Targiem. Z czasem z targowiska plac stał się areną ważnych wydarzeń politycznych. To tam tłum demonstrował swoje niezadowolenie i rzadziej zadowolenie z istniejącej sytuacji politycznej oraz społecznej. Z balkonu jednej z kamienic otaczających plac w roku 1989 przemawiali do tłumu liderzy czeskiej opozycji z Václavem Havlem na czele.

Współcześnie na placu znajduje się pomnik poświęcony pamięci ofiar reżimów totalitarnych. Obok wznosi się monumentalny gmach Muzeum Narodowego. Plac należy do większych w Europie. Ma 750 metrów długości oraz 60 metrów szerokości.

Więcej - zobacz opis po angielsku: Wenceslas Square, Prague, Czech Republic

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: Wykształciuch, który ogląda Szkło Kontaktowe

Więcej zdjęć:

Zdjęcie: Placa Wacława nocąLeave a Reply

info