Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Place Vendome, Paryż, Francja

Dodano dnia 03-07-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Place Vendome, Paryż, FRANCJA

Vendôme, plac na prawym brzegu, zaprojektowany w 1686 r. przez Julesa Hardouin-Mansarta jako kolejny symbol chwały Ludwika XIV i początkowo nazywany Place Louis-le-Grand. Jako miejsce budowy placu wybrano teren, gdzie niegdyś znajdował się pałac Césara de Bourbon, księcia Vendôme, syna króla Henryka IV i markizy Gabrielli d'Estrées. Z powodu kłopotów finansowych do realizacji mocno okrojonego projektu przystąpiono dopiero w 1698 r., tworząc kwadratowy plac o ściętych rogach, przecięty tylko jedną ulicą, przebiegającą w kierunku północ-południe. Wg koncepcji Hardouin-Mansarta wybudowano wokół placu w stylu klasycystycznym same fasady budynków, za którymi znajdowały się puste parcele, dzierżawione lub sprzedawane zamożnym Paryżanom. Dzięki temu udało się uzyskać rzadko spotykaną jednolitość stylistyczną (podobnie jednolity stylistycznie jest tylko Plac ----> Wogezów), która utrzymuje się do dziś, mimo, że dawne pałace zastąpiły hotele, sklepy jubilerskie, banki, kawiarnie, domy mody, instytucje publiczne.

W 1699 r. na środku placu postawiony został konny pomnik króla Ludwika XIV, wykonany z brązu wg projektu François Girardona. W czasie Rewolucji obalony, został w 15 sierpnia 1810 zastąpiony kolumną, na szczycie której ustawiony został posąg Napoleona. Nazwana Kolumną Vendôme, wzorowana była przez twórcę koncepcji ogólnej, Dominique Vivanta Denona na rzymskiej kolumnie Trajana. Posąg Cesarza w stroju rzymskiego imperatora wykonał Denis-Antoine Chaudet, a samą kolumnę o 44 m wysokości pokryło 76 ułożonych spiralnie płaskorzeźb, odlanych ze spiżu armat, zdobytych przez Wielką Armię w bitwie pod Austerlitz. Autorami reliefów są Louis-Simon Boizot, François-Joseph Bosio i Clodion wg koncepcji Pierre-Nicolas Bergereta, a dzieło przedstawia triumfy Napoleona. Po upadku Napoleona jego posąg zastąpiono figurą Henryka IV, potem za Restauracji na szczycie kolumny usytuowano wielką lilię Burbonów. Za czasów Ludwika Filipa na kolumnie znów pojawił się posąg Napoleona, tym razem w stroju Małego Kaprala (ten, który później Ritz, fot, MPustawiono na dziedzińcu ----> Pałacu Inwalidów). W czasie Komuny, 16 maja 1871 r. kolumna została obalona. Po zwycięstwie Wersalczyków, o podjudzanie do tego czynu oskarżono znanego antybonapartystę, malarza Gustave Courbeta, po czym skazano go na odszkodowanie finansowe i banicję, co zrujnowało go kompletnie, tak, że po kilku latach nędzy zmarł. Kolumnę ponownie ustawiono, a na jej szczycie ponownie stanął Napoleon w stroju imperatora, wg rekonstrukcji Jacquesa Dumonta.

Najbardziej znanym budynkiem, mieszczącym się przy pl. V. jest ekskluzywny hotel Ritz. W domu pod numerem 12 ostatnie lata życia spędził Fryderyk Chopin, który tutaj też umarł 17 października 1849 r., co upamiętnia tablica na ścianie frontowej.

(Źródło: www.pinkwart.pl)

(Zdjęcia i opis: www.paris-trip.com)

Podesłał(a): BasiaLeave a Reply

info