Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Planetarium w Toruniu, Polska

Dodano dnia 25-03-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

"Jedną z największych atrakcji jest Planetarium im. Władysława Dziewulskiego - najlepiej wyposażony technicznie obiekt tego typu w Polsce. Charakterystyczna kopuła i rotundowy kształt budowli sprawiają, że jest on najłatwiej rozpoznawalnym budynkiek na Starówce i najchętniej odwiedzanym miejscem w Toruniu.

Placówka działa od 1994 roku, a jego główną działalnością jest prezentacja seansów popularno-astronomicznych, obejmujących swoją tematyką szeroki zakres wiedzy astronomicznej.

Najstarsze, a zarazem najważniejsze urządzenie zajmujące centralne miejsce na sali to projektor gwiazd Zeiss RFP. Choć dziś ma już 30 lat wciąż daje jeden z najpiękniejszych obrazów nocnego nieba. Służy on do wiernego odtwarzania wyglądu nieba z dowolnej chwili i dowolnego miejsca na Ziemi.

Na sztucznym niebie (kopuła o średnicy 15 m) przedstawiane są: układ wszystkich 6000 gwiazd widocznych gołym okiem, konfigurację planet na tle zodiaku, układ gwiazdozbiorów, fazy Księżyca, zaćmienia czyli wszystkie zjawiska widoczne z Ziemi na niebie prawdziwym i co najważniejsze o wiele szybciej niż w rzeczywistości.

Seanse nie są jedyną formą popularyzacji astronomii. W roku 2005 placówka otwarła interaktywną salę Orbitarium, a wśród zaproszonych gości znalazł się pierwszy polski kosmonauta - Mirosław Hermaszewski. W sali można sterować urządzeniami sondy kosmicznej Cassini, tylko o połowę mniejszej od oryginalnej, która nieustannie pracuje na orbicie Saturna. Dodatkowo do dyspozycji odwiedzających jest zestaw urządzeń ilustrujących najbardziej powszechne zjawiska występujące we Wszechświecie."

[Źródło: torun.pl]

Podesłał: kubaLeave a Reply

info