Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Podkowa Leśna, Polska

Dodano dnia 20-02-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Podkowa Leśna czyli tzw. "miasto-ogród" w okolicy Warszawy. Nazwę miejscowość wzięła od kształtu Podkowy.

Podkowa Leśna o miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie grodziskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa warszawskiego.

Według danych z 30 czerwca 20042, miasto miało 3806 mieszkańców.

Tereny na których leży Podkowa Leśna, należały kiedyś do Stanisława Lilpopa. Miasto zostało założone w terenie zalesionym, co do dziś jest jego główną charakterystyką. W samym obrębie miasta wystepują elementy starodrzewu, a także trzy rezerwaty przyrody (Parów Sójek, im. B. Hryniewieckiego, Zaborów im. W. Tyrakowskiego) i wiele pomników przyrody. Miasto było pomyślane jako miejscowość willi wyższych urzędników i inteligencji.

Stworzenie miasta jest związane bezpośrednio z Warszawską Koleją Dojazdową, budowaną w latach 20. XX wieku. Stąd plan miasta składa się z koncentrycznych ulic-alei wokół dworca kolejki. W roku 1981 Podkowa Leśna została wpisana do rejestru zabytków.

Obecnie Podkowa Leśna jest celem wycieczek i spacerów mieszkańców Warszawy, ze względu zarówno na leśny charakter, jak i dużą ilość pięknych starych przedwojennych willi. Warto zobaczyć m.in. Aleję Lipową, liczącą prawie 100 lip (pomników przyrody), pałacyk myśliwski Lilpopa, przedwojenną willę „Kasyno Obywatelskie” oraz willę „Aida”.

W Podkowie Leśnej w willi „Stawisko”, należącej dawniej do Jarosława Iwaszkiewicza, znajduje się Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: natLeave a Reply

info