Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Potok Oliwski, Gdynia, Polska

Dodano dnia 26-03-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Potok Oliwski to rzeka płynąca przez starą Oliwę i mająca swoje źródło na wzgórzach morenowych. Na tym zdjęciu widać jej ujście.

Potok Oliwski (w dolnym odcinku zwany również Jelitkowskim) - ciek wodny spływający ze wzgórz morenowych Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i bezpośrednio uchodzący do Zatoki Gdańskiej. Źródła na wysokości ok. 150 m n.p.m. obok miejscowości Matarnia (obecnie dzielnica Gdańska). W początkowym biegu przecina drogę ekspresową S6, i dalej w swym odcinku źródłowym płynie wartkim nurtem poprzez Dolinę Bobrów. Po wpłynięciu do Doliny Radości przyjmuje stosunkowo duży lewy dopływ (Orchis) zwiększający w dwójnasób ilość wiedzionej wody. Dysponując od tego miejsca znaczną ilością wód został w przeszłości zagospodarowany poprzez wykorzystanie energii spadku. Na jego drodze (aż niemal po same ujście) wybudowanych zostało szereg urządzeń z których najbardziej znane są młyny oraz Zabytkowa Kuźnia Wodna w Oliwie.

Potok płynie dalej poprzez Oliwę, zasilając w wodę stawy parkowe, a następnie w kierunku wschodnim aż po swe ujście w Jelitkowie. Sąsiednie dolinki obsługiwane są przez dopływy potoku. Obszar źródłowy jednego z dopływów objęty jest ochroną (Rezerwat przyrody Źródliska w Dolinie Ewy), a natomiast dolinka innego potoku zajęta jest przez Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża. Zespół młynów nad Potokiem Oliwskim w większości został zniszczony przez czas i różne okoliczności (wojny, pożary, brak gospodarza). Dokonane w przeszłości zagospodarowanie całego potoku jest przykładem na wykorzystanie naturalnych możliwości środowiska do rozwoju gospodarczego określonej przestrzeni osiedleńczej. Ten unoszący się w przestrzeni duch miejsca (genius loci) spowodował, iż właśnie w Dolinie Radości w oparciu o wody potoku, założył swoje poletko doświadczalne Instytut Budownictwa Wodnego PAN. Jest to jeden z głównych cieków odwadniających obszar Lasów Oliwskich.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: xxlLeave a Reply

info