Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Przełęcz Julierpass, Szwajcaria

Dodano dnia 12-04-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Jedna z przełęczy (2284 m.) w Szwajcarskich Alpach, przez którą prowadzi droga z Chur do St.Moritz.

Położona na wysokości 2284 m n.p.m. przełęcz alpejska w kantonie Gryzonia w Szwajcarii. Przez przełęcz przebiega europejski dział wodny. Spod przełęczy wypływa w kierunku wschodnim i południowym strumień Ovel da Lagrev.

Wybudowana w roku 1826 droga wiedzie z położonej na wysokości 851 m n.p.m. miejscowości Tiefencastel wzdłuż rzeki Julia/Geglia doliną Oberhalbstein (Surses) przez Savognin, Marmorera, Bivio, a za przełęczą Julierpass do Silvaplana (retorom. Silvaplauna, 1815 m n.p.m.) w dolinie Engadin. Po dostosowaniu do współczesnych wymagań droga ta, długości całkowitej 43 km i o szerokości nie mniej, niż 5 metrów otwarta jest przez cały rok.

Północny odcinek drogi, od Tiefencastel do przełęczy, ma 36 km długości pokonując różnicę wzniesień 1433 metrów przy przeciętnym nachyleniu 4% (maksymalnie 10%), wobec czego jest stosunkowo niezbyt stromy. Fragment tego odcinka przebiega obok wybudowanej w 1954 zapory wodnej Marmorera (Castiletto) i powstałego w wyniku przegrodzenia nią rzeki Julia/Geglia jeziora zaporowego Marmorera.

Południowy odcinek, od przełęczy do Silvaplana na siedmiokilometrowej trasie obniża się o 469 metrów przy średnim nachyleniu 6,9% (maksymalnie 10%).

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: BorekLeave a Reply

info