Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Raszyn - Park, Polska

Dodano dnia 04-05-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Raszyn – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, w gminie Raszyn, na Równinie Mazowieckiej. W Raszynie koncentruje się życie społeczne i kulturalne gminy Raszyn.

Miejscowość jest siedzibą gminy Raszyn. Główne ulice w Raszynie to ulica Szkolna i Poniatowskiego, przy których znajdują się urzędy. Trasę dojazdową stanowi aleja Krakowska, która biegnie od Warszawy.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie warszawskim.

Miejscowość znana jest z miejsca bitwy pod Raszynem stoczonej 19 kwietnia 1809 w czasie wojny austriacko-polskiej przez wojska polskie dowodzone przez księcia Józefa Poniatowskiego z korpusem wojsk austriackich dowodzonych przez arcyksięcia Ferdynanda d'Este. Siły polskie liczyły ok. 12 tys. ludzi, siły austriackie 25 tys. Opisana została w Popiołach Stefana Żeromskiego.

W Raszynie jest Szkoła Podstawowa im. Cypriana Godebskiego i Gimnazjum nr 1, a także zabytkowy rzymskokatolicki kościół parafialny św. Szczepana.

W pobliżu Raszyna znajduje się od 1978 rezerwat przyrody Stawy Raszyńskie, o powierzchni 110 ha, obejmujący stawy rybne stanowiące tereny lęgowe ok. 100 gatunków ptaków błotnych. Przez Raszyn przepływa rzeka Raszynka.

Przez Raszyn przebiega Droga krajowa nr 7, która w Raszynie nosi nazwę Alei Krakowskiej. Na granicy Raszyna i Warszawy planowany jest zjazd z autostrady A2 do centrum Warszawy.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: MariotekLeave a Reply

info