Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Ściana reformtorów (Pomnik Reformacji), Genewa, Szwajcaria

Dodano dnia 03-03-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Pomnik Reformacji w Genewie, (franc. le Mur des Réformateurs) to monumentalny pomnik o długości 100 m i wysokości około 5,5 m, znajdujący się w Parc des Bastions, naprzeciwko głównego budynku uniwersytetu, w Genewie (Szwajcaria).

Pomnik wybudowano z wapienia w latach 1909-1917, w 400 rocznicę urodzin Jana Kalwina i 350- rocznicę założenia Akademii Genewskiej (obecnie Uniwersytet Genewski); upamiętnia on 450-letnią historię protestantyzmu. Pomnik wbudowano w dolną część fortyfikacji miejskich, które aż do połowy XIX wieku otaczały miasto.

Centralną część pomnika zajmuje grupa 4 posągów (o wysokości około 5 m) wybitnych przedstawicieli Reformacji; są to (od lewej strony do prawej): Wilhelm Farel (który wprowadził Reformację do Genewy), Jan Kalwin, Teodor de Bèze (pierwszy rektor Akademii Genewskiej), i John Knox. Ponad głowami tych postaci wyrzeźbiona jest dewiza Reformacji i Genewy: Post Tenebras Lux (Po mrokach światło). Po obu stronach centralnej grupy figuralnej mniejsze posągi, płaskorzeźby i napisy upamiętniają innych wybitnych krzewicieli kalwinizmu oraz kluczowe momenty w historii tego wyznania.

Jest tu także upamiętniony założyciel Kościoła ewangelicko-reformowanego w Polsce, wybitny polski i europejski działacz Reformacji Jan Łaski (młodszy) (pod łacińskim nazwiskiem: Joannes a Lasco). W 2003 na pomniku wyryto nazwisko jednej z nielicznych wybitnych kobiet-teologów z XVI wieku: Marie Dentière. Z boków pomnika 2 stele upamiętniają Marcina Lutra i Huldrycha Zwingliego.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: BasiaLeave a Reply

info