Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Siedziba firmy IBM, Armonk, USA

Dodano dnia 13-07-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Siedziba giganta komputerowego w stanie Nowy Jork.

IBM - (ang. International Business Machines Corporation; potocznie zwany Big Blue) - jeden z pierwszych i obecnie największych koncernów produkujących najpierw maszyny liczące i księgujące, potem komputery. Obecnie firma zajmuje się produkcją oprogramowania, a także zintegrowanymi usługami sieciowymi. Jej główna siedzibą jest Armonk w pobliżu Nowego Jorku.

Zatrudniając 329001 pracowników na całym świecie i osiągając dochody w wysokości 96,3 miliarda USD (dane z 2004 roku), IBM jest największą firmą branży informatycznej świata. Posiada przedstawicielstwa w 160 krajach. Jej akcje notowane są na New York Stock Exchange.

IBM zajmuje się praktycznie każdym segmentem rynku informatycznego, poczynając na komputerach klasy mainframe (na którym dominuje od wielu lat), a kończąc na nanotechnologii. Od kilku lat firma osiąga coraz większe przychody z usług konsultingowych, a nie jak wcześniej produkcji. Samuel J. Palmisano wybrany został na CEO w styczniu 2002 roku właśnie za swój wkład w rozwój działalności konsultingowej firmy (rozwinięcie działu Global Services).

Początki IBMa sięgają wielu lat sprzed wynalezieniem komputera. Firma została zapoczątkowana jako Computing Tabulating Recording (CTR) Corporation 15 czerwca 1911 roku w Binghamton (Nowy Jork) w wyniku połączenia innych przedsiębiorstw: Tabulating Machine Corporation, Computing Scale Corporation i International Time Recording Company. Prezesem firmy był w tym okresie Herman Hollerith. 14 lutego 1924 roku CTR zmieniła swoją nazwę na International Business Machines Corporation.

Firmy, z którym powstał CTR wytwarzały szeroką gamę produktów, między innymi systemy pomiaru czasu pracy, wagi, krajalnice do mięsa i (co najważniejsze dla rozwoju komputerów) karty perforowane. Z czasem CTR skoncentrował się głównie na kartach perforowanych, zaprzestając działalność w pozostałych dziedzinach.

Od 1933 do 1944 roku komputery oparte o karty perforowane zostały zainstalowane w niemieckich obozach koncentracyjnych. W roku 1937 ówczesny prezes IBM Thomas j. Watson dostał odznaczenie Krzyża Zasługi Orła Niemieckiego (z Gwiazdą) - jednak w roku 1940 odesłał go Hitlerowi uzasadniając to sprzecznością polityki III rzeszy z jego przekonaniami.

Premiera komputera osobistego firmy IBM miała miejsce 12 sierpnia 1981 roku. W nowojorskim hotelu Astoria (trzy lata po premierze komputera firmy Apple). Ówczesny cud techniki posiadał 16kb pamięci RAM, zamiast twardego dysku stację dyskietek 5,25" o pojemności 180 kB i kosztował ponad 2,5 tys. dolarów. Nad jego wyprodukowaniem firma pracowała zaledwie rok.

Za ojca obecnego peceta uważa się Philipa Estridge'a, szefa laboratorium IBM, który przy opracowywaniu prototypu postanowił skorzystać z podzespołów ogólnodostępnych na rynku - dotychczas przy konstrukcji dużych maszyn IBM zawsze korzystał z własnych części. Napisanie systemu operacyjnego do nowego komputera zlecono maleńkiej wówczas firmie Microsoft z Seattle, której właścicielem był 25-letni Bill Gates.

Po czterech latach od premiery dział sprzedaży PC zatrudniał już 10 tys. osób i przyniósł firmie IBM 4,5 mld dolarów obrotu. Stało się tak dzięki udostępnieniu innym przedsiębiorstwom licencji na produkcję podobnych maszyn, co uważa się za jedną z najważniejszych decyzji w historii komputerów osobistych.

W II kwartale 2005 roku za 650 mln dolarów w gotówce oraz wart 600 mln dolarów pakiet 18,9% akcji IBM sprzedał swój dział komputerów PC chińskiej firmie Lenovo, lokującej się na 9. miejscu w czołówce światowych producentów komputerów osobistych.

(Źródło: Wikipedia)Leave a Reply

info