Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Srebrenica, Bośnia i Hercegowina

Dodano dnia 10-12-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Srebrenica - miasto, w którym w dniach 12-16 lipca 1995, mimo obecności jednostek UNPROFOR, wojsko sebrskie pod dowództwem gen. Radko Mladicia

dokonało masakry ludności muzułmańskiej zabijając około 8.000 mężczyzn. Pozostałą część ludności Srebrenicy wypędzono z miasta.

Opis miasta (z Wikipedii):

Srebrenica (serb. Сребреница) - małe miasto we wschodniej Bośni na terenie autonomicznej bośniackiej Republiki Serbskiej.

Miasto zawdzięcza swoją nazwę wydobyciu srebra. Obecnie działa w nim kopalnia soli i uzdrowisko. W jego pobliżu działały także kopalnie ołowiu, cynku i złota. W 1991 zamieszkane przez 37 213 osób, z czego blisko 73 proc. stanowili bośniaccy Muzułmanie, a 25 proc. Serbowie.

W czasie wojny domowej w Bośni i Hercegowinie (1992-1995) stało się tzw. strefą bezpieczeństwa pod nadzorem ONZ, w którym schroniły się tysiące Muzułmanów z okolicznych ziem opanowanych przez Serbów. Dowódcą sił bośniackich w rejonie Srebrenicy był Naser Orić, oskarżony później przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii o zbrodnie wojenne i zamordowanie 371 Serbów w czasie partyzanckich rajdów na okoliczne wioski.

Okrążonej enklawy miał bronić holenderski oddział UNPROFOR. 9 lipca 1995 Serbowie łamiąc status strefy rozpoczęli szturm na miasto. Oddział holenderski nie podjął żadnych działań obronnych, a cała ludność miasta znalazła się w rękach Serbów, mieszkańcy i uciekinierzy zostali wypędzeni. W ciągu kolejnych dni w okolicach miasta serbskie oddziały wymordowały ponad 8 tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców (więcej: Masakra w Srebrenicy).

W mieście znajduje się pamiątkowy cmentarz ekshumowanych z masowych grobów i zidentyfikowanych ofiar masakry (jedynie 1910 osób). Muzułmańscy mieszkańcy miasta do dziś w większości nie powrócili do swych domów.

Opis zdarzenia (Masakra w Srebrenicy z Wikipedii):

16 kwietnia 1993 Srebrenica i okoliczne tereny w promieniu 30 km. zostają ogłoszone przez ONZ "strefą bezpieczeństwa" (Rezolucja Rady Bezpieczeństwa nr 819).

W styczniu 1995 w Potocari, 5 km. od Srebrenicy lokuje swoją kwaterę holenderski batalion ONZ (około 200 żołnierzy), odpowiedzialny za ochronę "Strefy".

W maju 1995 Rada Bezpieczeństwa ONZ decyduje nie powiększać jednostek chroniących "Strefy bezpieczeństwa" w Bośni.

Od kwietnia 1995 Serbowie opanowują tereny wokół "Strefy" odcinając zaopatrzenie, a także pomoc humanitarną.

6 lipca 1995 serbski oddział Drina rozpoczął ostrzał strefy bezpieczeństwa, a także cywili uciekających w kierunku Potocari. Z 20 tysięcy uciekinierów od 5 do 6 tysięcy zostało jednak wpuszczonych do obozu, w którym stacjonowali holenderscy żołnierze. Oddział holenderski nie podejmuje żadnych działań obronnych.

9 lipca 1995 muzułmańscy obrońcy miasta stracili ostatnie punkty oporu wokół miasta. Do serbskiej niewoli trafiło trzydziestu holenderskich żołnierzy.

10 lipca 1995 Holendrzy proszą ONZ o wsparcie lotnictwa. ONZ się waha.

11 lipca 1995 samoloty NATO bombardują serbskie pozycje. Serbowie grożą zabiciem jeńców holenderskich, których uchwycili w Srebrenicy, więc samoloty przerywają atak i wracają do bazy we Włoszech. Po południu Serbowie wjeżdzają do Potocari. Generał Ratko Mladić, głównodowodzący armii serbskiej, zażądał, by wszyscy muzułmanie, którzy chcą żyć, złożyli broń. Prócz tego zaoferował, by ONZ zorganizowało ewakuację około 20 tysięcy ludności cywilnej, znajdującej się w okolicy Potocari. Organizacja tej ewakuacji przez ONZ zapobiegłaby rozdzieleniu kobiet i mężczyzn. Tego samego wieczora płk. Karremans przeprowadził rozmowę z holenderskim generałem Nicolarim o otrzymanej od Mladicia propozycji.

12 lipca 1995 wobec odmowy ONZ, na przeprowadzenie ewakuacji ludności cywilnej, gen. Mladić nakazał oddzielenie wszystkich mężczyzn i chłopców w wieku militarnym od 12 do 77 lat, oraz zorganizował wywiezienie z okolic Potocari kobiet i dzieci przygotowanymi wcześniej autobusami które w ciągu 30 godzin deportowały ich w bezpieczne tereny. W tym samym czasie Serbowie atakują uciekających Muzułmanów, którzy usiłują na własną rękę przedostać się do oddalonej około 50 km. Tuzli, gdzie znajduje się baza ONZ. Giną setki osób.

13 lipca 1995 z powodu kończących się zapasów żywności i braku warunków sanitarnych Holendrzy nakazali pozostałym Muzułmanom opuścić obóz w zamian za obietnicę przeprowadzenia odpowiedniej ewakuacji. Przy wyjściu na muzułmanów czekali Serbowie, którzy oddzielili mężczyzn od kobiet i dzieci. W następnych dniach Holendrzy notują kilka egzekucji przeprowadzonych na Muzułmanach przez Serbów w okolicach Potocari. Między innymi 17 mężczyzn zostało zastrzelonych nad rzeką Jadar. Tego samego dnia po południu Serbowie otoczyli magazyny w Kravicy, gdzie schroniło się około tysiąca bośniackich uchodźców. Magazyny zostały obrzucone granatami.

14 lipca 1995 w Tišca zatrzymano konwój autobusów wiozących kobiety i dzieci ewakuowane z Potocari do Kladni. W autobusach znaleziono około 20 ukrytych mężczyzn. Rozstrzelano ich na miejscu, następnie konwój ruszył dalej. W Grbavcy Serbowie zastrzelili strzałami w tył głowy około tysiąca mężczyzn, wielu z nich w młodym wieku lub bardzo starych, prawdopodobnie ponownie wyselekcjonowanych z konwojów ewakuowanych z Potocari.

do 16 lipca 1995 Serbowie wykonują egzekucje, w których ginie ponad 7 tys. bośniackich Muzułmanów. Masowe groby znajdują się między innymi w Orohovacu, Kozluku, Kravicy, Petkovicy i innych.

16 lipca 1995 Serbowie pozwalają Holendrom opuścić Potocari. Holendrzy zostawiają broń i zaopatrzenie.

[Źródło: Wikipedia]

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: Marcus MaximusLeave a Reply

info