Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Stadion im Edmunda Szyca, Stary stadion Warty, Poznań, Polska

Dodano dnia 28-01-2008 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Stadion im. Edmunda Szyca - stadion kopcowy usytuowany w Poznaniu, w północnej części Wildy na osi ul. Maratońskiej. Obecnie przeznaczony do rozbiórki.

Stadion wzniesiono w 1929 roku z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej dla Warty Poznań. W okresie okupacji stał się miejscem egzekucji Żydów, zmuszanych uprzednio do niewolniczej pracy. W latach 1950-1957 stadion przebudowano powiększając liczbę miejsc dla publiczności do 60.000, oraz nadając mu nazwę Stadion im. 22 lipca. W 1972 roku podczas awansu do I ligi Lecha Poznań na meczu z Zawiszą Bydgoszcz 25 czerwca pojawiło się 60 tys. osób, pobito wówczas rekord Polski w frekwencji na meczu drugoligowym (możliwe, że to także rekord Europy). Zaś w 1974 roku, z okazji zorganizowanych tu centralnie dożynek stadion zmodernizowano, a rok później, w 1975 roku planowano założyć sztuczne oświetlenie o natężeniu 1.500 luksów, lecz tych zamierzeń nie zrealizowano.

Po 1989 roku nazwę stadionu przemianowano na Stadion im. Edmunda Szyca - jednego z założycieli klubu. Jednocześnie przemiany ustrojowe sprawiły, że KS Warta utracił jednego z głównych sponsorów - HCP, który przez wiele lat utrzymywał obiekt. Problemy finansowe sprawiły, że stadion popadł w ruinę, a w 1998 roku, w niejasnych okolicznościach, stadion został sprzedany. Dziś jest przeznaczony do rozbiórki. Obecnie Warta rozgrywa mecze na znacznie mniejszym stadionie przy Drodze Dębińskiej.

Rekordy frekwencji padały tu w latach 70. XX wieku na meczach Lecha Poznań.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: esiuLeave a Reply

info