Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Stadion Strahov, Czechy

Dodano dnia 31-05-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Stadion Strahov (czes. także Velký strahovský stadion, Strahovský stadion) – największy stadion piłkarski na świecie, znajdujący się w Republice Czeskiej w praskiej dzielnicy Strahov (Břevnov, Praha 6) na południowy zachód od Malej Strany w kompleksie sportowym Strahov.

Płyta główna stadionu ma rozmiary 310,5 x 202,5 m i zajmuje powierzchnię ponad 62 876 m².

Budowę obiektu rozpoczęto w 1926 roku początkowo z drewnianymi trybunami, które do 1932 sukcesywnie zastąpiono betonowymi. Trybuny mogą pomieścić ok. 250 000 widzów. Stadion był rozbudowywany w latach 1948 i 1975.

W swojej historii Stadion Strahov wykorzystywany był m.in. przez czeskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" do organizowania ogromnych pokazów gimnastyki synchronicznej a w czasach powojennych co pięć lat odbywały się tutaj spartakiady organizowane przez władze komunistyczne (ostatnia w roku 1985). 18 sierpnia 1990 roku odbył się koncert Rolling Stones będący częścią trasy promującej ich nowy album Steel Wheels, który zgromadził ponad 150 tys. widzów; wziął w nim udział m.in. prezydent Republiki Czeskiej – Vaclav Havel. 7 września 1994 roku odbył się tu koncert grupy Pink Floyd, będący częścią trasy koncertowej promującej album The Division Bell.

Po przemianach ustrojowych nie potrafiono znaleźć zastosowania dla tak olbrzymiego obiektu, który zaczął niszczeć i powstały nawet plany jego zburzenia. Ostatecznie zdecydowano o jego pozostawieniu.

Na początku XXI wieku modernizacji stadionu podjął się piłkarski klub Sparta Praga przy udziale finansowym Miasta Stołecznego Pragi. Obecnie jest wykorzystywany jako obiekt treningowy – na płycie głównej mieści się 8 boisk: 7 pełnowymiarowych piłkarskich w tym jedno ze sztuczną murawą i jedno do minifutbolu, również ze sztuczną nawierzchnią.

W skład kompleksu strahowskiego stadionu wchodzi również najstarsze praskie centrum squasha – Squashcentrum Strahov, oferujące także kryty basen i centrum odnowy biologicznej.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: ixlopLeave a Reply

info