Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Stary Sącz, Polska

Dodano dnia 01-05-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

[mapa w dobrej jakości dostępna w Onet/Zumi]

Stary Sącz – miasto w woj. małopolskim, w powiecie nowosądeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Stary Sącz. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. nowosądeckiego. Jedno z najstarszych miast w Polsce, uzyskało prawa miejskie w XIII w. Leży na szlaku bursztynowym. Według danych z 31 grudnia 2004, miasto miało 9034 mieszkańców.

Pierwszą historyczną datą, na jaką zwykł się powoływać Stary Sącz to 1257 r. (chociaż istnieją wcześniejsze), w którym to książę krakowsko-sandomierski Bolesław Wstydliwy jako zastaw za posag wniesiony do Polski przez księżniczkę węgierską Kingę, zapisał jej ziemię sądecką obejmującą tereny w trójkącie: Biecz – Limanowa – Podoliniec (dzisiejsza Słowacja). Kinga uwłaszczyła otrzymanymi dobrami złożony przez siebie starosądecki klasztor klarysek. W tym samym czasie przeniesiono do Starego Sącza z Podegrodzia siedzibę lokalnych władz. W późniejszym okresie miasto straciło na znaczeniu na rzecz założonego w 1292 r. Nowego Sącza.

W 1358 r. Stary Sącz otrzymał od Kazimierza III Wielkiego przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim, zwolnienie od danin i liczne przywileje. W 1410 r. miasto zostało spalone przez Zygmunta Luksemburskiego.

W 1683 r. król Jan III Sobieski po stoczonej bitwie pod Wiedniem w drodze powrotnej do Warszawy postanowił pokłonić się szczątkom księżnej Kingi. Poparł też starania o beatyfikację i w 1690 r. papież Aleksander VIII ogłosił Kingę błogosławioną.

Miasto wielokrotnie nawiedzały pożary. Największy miał miejsce w 1795 r., kiedy spaleniu uległo niemal całe miasto wraz z ratuszem. Z pożogi ocalał jedynie dom mieszczański z XVII w. wymurowany z kamienia, zwany "Domem na Dołkach".

W latach 1772-1918 w Stary Sącz znajdował pod zaborem austriackim. Podczas okupacji hitlerowskiej rejon działalności partyzanckiej.

Zabudowa rynku to perełka architektury średniowiecznej. Niestety ratusz spłonął w 1795 r. i nigdy nie udało się go odbudować. Zachowany z pożaru siedemnastowieczny domu mieszczański zwany "Domem na Dołkach" mieści aktualnie muzeum regionalne. Siedziba władz gminy mieści się w dawnym folwarcznym budynku byłego klasztoru franciszkanów. Ze względu na zachowaną średniowieczną zabudowę miasta, w 1954 r. Stary Sącz uznano za rezerwat urbanistyczny.

W Starym Sączu znajduje się klasztor Klarysek założony przez księżną Kingę, żonę Bolesława Wstydliwego, po którego śmierci sama wstąpiła do klasztoru w 1279 r. W klasztorze jako klaryska zmarła w 1340 r. królowa Jadwiga, żona Władysława Łokietka i matka Kazimierza Wielkiego. W grudniu 1683 Marysieńka Sobieska spotkała się w Starym Sączu z wracajacym po wiedeńskiej odsieczy mężem. Jan III Sobieski podarował klaryskom zdobyty na Turkach sztandar do dziś przechowywany w klasztorze.

Klasztorny kościół pw. św. Trójcy i św. Klary to gotycka budowla. Wewnątrz barokowe polichromie z życia fundatorki. Najcenniejszy zabytek to ambona z 1671 r. w kształcie drzewa Jessego. Organy w tym kościele mają dwie klawiatury, od strony kościoła dla świeckiego organisty, od strony klasztoru dla siostry zakonnej.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: GrubyLeave a Reply

info