Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Stonehenge, Anglia

Dodano dnia 08-12-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Stonehenge – budowla megalityczna, pochodząca z epoki neolitu oraz brązu najprawdopodobniej związana z kultem słonecznym. Znajdująca się w odległości 13 km od miasta Salisbury (Anglia) w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii, powstała między czwartym a drugim tysiącleciem p.n.e. Potężne głazy zostały ustawione około 1800 p.n.e. - 1400 p.n.e.. Stonehenge zbudowane jest z kręgów: zewnętrzny o średnicy 100 m, wewnętrzny o trzydziestometrowej średnicy i ustawionych wewnątrz, na planie podkowy pięciu tryglifów o wysokości 9 m. Przed tryglifami ustawionych jest 19 głazów o mniejszych wymiarach. Na krąg wewnętrzny składa się 30 bloków kamiennych o wysokości 4,2 m. Bloki połączone były na czopy i wręby z poziomo ułożonymi płytami tworząc zamknięty krąg. Krąg zewnętrzny to rów i wał ziemny.

Oś podkowy wyznacza kierunek, z którego wschodzi słońce w najdłuższym dniu w roku. Sanktuarium wzniesione jest z dwóch rodzajów kamienia. Największe, granitowe bloki pochodzą z okolic Malborough Downs (około 30 km na północ od Stonehenge) oraz mniejsze, błękitne skały z Pembrokeshire w Walii, czyli około 160 km od budowli. Leżący wewnątrz podkowy kamień, nazywany obecnie kamieniem ofiarnym, pierwotnie najprawdopodobniej stał u symbolicznego wejścia.

(Źródło: Wikipedia)

Video:

» Więcej filmów z ciekawych miejscOne Response to “Stonehenge, Anglia”

  1. maksym Says:

    czesc bardzo ciekawe przepraszam ze pytam ale ktos moze mi odpowiedziec jak sie dodaje do internetu obraz z googla prosze o odpisanie

Leave a Reply

info