Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Taj Mahal, Agra, Indie

Dodano dnia 02-07-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Taj Mahal, Agra, Indie

Taj Mahal (Tadż Mahal) - indyjskie mauzoleum wzniesione przez szacha Jahana z dynastii Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal. Obiekt do dziś nie mający sobie równych, nazywany bywa przez niektórych świątynią miłości.

Tadź Mahal został wzniesiony w Agrze, mieście nad rzeką Jamuna, w indyjskim stanie Uttar Pradeś. Agra leży w odległości ok. 190 kilometrów od Delhi - stolicy Indii. Jest to jeden z głównych punktów wielu wycieczek zagranicznych. W zasadzie punkt obowiązkowy każdej wyprawy krajoznawczo-turystycznej do Indii.

Kompleks budowlany Tadź Mahal składa się z głównej świątyni z wielką kopułą, w kształcie cebuli, charakterystyczną dla sztuki Islamu i olbrzymią bramą, symbolizującą wrota do Raju. Jest ona osadzona na plincie, w której rogach stoją cztery minarety - wieże strażnicze. Uzupełnieniem kompleksu są standardowe elementy tego typu budowli: kanały wodne oraz podzielony na cztery części ogród krajobrazowy.

W 1631 roku zmarła żona, panującego wówczas indyjskiego cesarza z dynastii Mogołów, szacha Dżehana (lub Jehana). Miała zaledwie 36 lat, chociaż w stanie małżeńskim przeżyła 18 lat. Zrozpaczony małżonek postanowił na jej część zbudować grobowiec, który byłby godzien jego zmarłej żony - budowlę nie mającą porównywalnego odpowiednika w świecie.

Budowa Tadź Mahalu trwała dwadzieścia dwa lata, od 1632 r. do 1654 r., i pracowało przy niej, według różnych podań, od 20 do 25 tysięcy robotników. Rzekomo w budowie mieli swój udział dwaj Europejczycy: Włoch pochodzący z Wenecji oraz Francuz. Brak jest jednak historycznych źródeł, by potwierdzić ten przekaz. Tadź Mahal zbudowano z marmuru, przywiezionego z kamieniołomu odległego o prawie 350 km. Wbrew wielu fotografiom, nie jest on biały. Marmurowe powierzchnie pokryte są przez tysiące kamieni szlachetnych, półszlachetnych i dekoracji kaligraficznych z czarnego marmuru.

W latach trzydziestych XIX wieku, mający trzysta lat Tadź Mahal, był zaniedbany i zarośnięty, niemalże popadł w ruinę. Lord William Bentinck, generalny gubernator Bengalu, wysunął propozycję rozebrania tego wyjątkowego monumentu, przesłania marmuru statkiem do Londynu i tam sprzedania go. Zamiar ten nie doszedł do skutku tylko dlatego, że marmur zerwany z Czerwonego Fortu nie znalazł nabywców. W roku 1900 kolejny wicekról Indii, lord George Curzon, nakazał odrestaurować podupadłe mauzoleum.

Tadź Mahal jest przykładem szczytowych osiągnięć architektonicznych Indii w epoce Mogołów. W 2004 roku świętowano 350 rocznicę ukończenia jego budowy.

Można bez głębszego zastanowienia powiedzieć, że Tadź Mahal jest symbolem Indii lub jednym z charakterystycznych symboli tego kraju. Jego sylwetka pojawia się w logo różnych indyjskich przedsiębiorstw. Do opisu tego mauzoleum użyto tyle superlatywów, że część turystów odwiedza go z obawą, iż się rozczarują. Mimo to, rozczarowanie zdarza się niezwykle rzadko. A nawet więcej - Tadź Mahal jest jedną z tych budowli, unikalnych w skali całego świata, które można odwiedzić wielokrotnie i za każdym razem ma się wrażenie, że jest się tu po raz pierwszy.

(Źródło: Wikipedia)

Podesłał: Nexus

Video:

» Więcej filmówLeave a Reply

info