Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Tbilisi - stolica i największe miasto Gruzji , Gruzja

Dodano dnia 22-04-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Tbilisi w latach 1845–1936 Tyflis – stolica i największe miasto Gruzji nad rzeką Kurą, zamieszkane przez 1,1 mln. mieszkańców (aglomeracja miejska 1,3 mln. mieszkańców) - (2004).

Jest głównym centrum kulturalnym i naukowym (Akademia Nauk, Biblioteka Narodowa i liczne szkoły wyższe) oraz przemysłowym (m.in. produkcja lokomotyw).

Miasto jest znane od IV wieku. Przez Tbilisi przebiegał jedwabny szlak co miało ogromny wpływ na rozwój miasta. Tbilisi było wielokrotnie zdobywane przez sąsiednie ludy i państwa (m.in. przez Arabów, Persów, Seldżuków, Turków i Rosjan). W czasie panowania rosyjskiego (od roku 1801) główny ośrodek gruzińskiego ruchu narodowego, a później również rewolucyjnego. Po rewolucji w Rosji stolica niepodległej Gruzji, w 1921 opanowana przez bolszewików nadal pełniła funkcję stolicy - jednak tym razem republik radzieckich podporządkowanych ZSRR: Zakaukaskiej (1921-1936) a następnie Gruzińskiej (1936-1991). Od 1991 roku Tbilisi jest stolicą niezależnej Gruzji.

Tbilisi jest położone w Dolinie Tbiliskiej, rozciąga się wąskim pasem na długości prawie 30 kilometrów w dolinie rzeki Kury i na zboczach otaczających ją gór. Klimat subtropikalny, z długim, łagodnym latem i ciepłą zimą. Średnia temperatura w styczniu +3°С, w lipcu +25°С. Fauna okolic miasta jest bardzo zróżnicowana, można spotkać lisy, hieny, szakale, wilki. Liczne są gady i ptaki. Dla ochrony walorów przyrodniczych i zachowania różnorodności biologicznej stworzony został Tbiliski Park Narodowy.

Zdjęcia: [1], [2], [mapa]

Więcej - zobacz opis po angielsku: Tbilisi - the capital and largest city of Georgia

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: firanka19Leave a Reply

info