Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Tien An Men - Plac Niebiańskiego Spokoju w Pekinie, Chiny

Dodano dnia 21-01-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Do historii przeszły protesty z 1989, kiedy to między 15 kwietnia i 4 czerwca na ulice wyszli chińscy studenci. Kulminacja tych masowych protestów miała miejsce na placu Tiananmen. Oddziały chińskiej armii dokonały masakry około 3000 studentów. Według oficjalnych danych władz chińskich było jednak do 300 ofiar śmiertelnych.

Na zdjęciu: Pomnik ku czci masakry na placu Tiananmen w Pekinie w Chinach, 4 czerwca 1989. Pomnik ten znajduje się we Wrocławiu

Plac powstał w 1417 i mierzył wówczas 880 m na osi północ-południe i 500 m na osi wschód-zachód. W 1651 brama została odnowiona i nadano jej obecną nazwę. Za czasów dynastii Ming i Qing Tiananmen nie był placem miejskim, jako że mieściły się tu biura cesarskich urzędników. Zniszczone podczas powstania bokserów, zostały usunięta, a plac przyjął formę zbliżoną do dzisiejszej. Jedynie w 1949 został powiększony o dodatkowe 400,000 m².

Na rozległym placu znajdują się jedynie dwa obiekty: 38-metrowy pomnik ku czci bohaterów ludu oraz mauzoleum Mao Zedonga. Plac oświetlony jest wysokimi latarniami. Na zachodniej pierzeji placu znajduje się Wielka Hala Ludowa, a na wschodniej - Muzeum Narodowe Historii Chin.

(Źródło: Wikipedia)

(Więcej: Wikipedia (EN))

Podesłał: fodros2 Responses to “Tien An Men - Plac Niebiańskiego Spokoju w Pekinie, Chiny”

  1. Jeronimo Says:

    Świat jest obłudny - po takiej masakrze funduje się Chinom organizację Olimpiady w Pekinie w 2008 roku!
    Świat sportu i Międzynarodowy Komitet Olimpijski jest tym bardziej obłudny!!!

    Ciekawe co będzie mówił Szpakowski albo Szaranowicz na otwarcie olimpiady w Pekinie, będzie mówił o sportowym duchu, równości, braterstwie, uczciwości - ciekawe czy wspomni o zabitych przez chińskie władze studentach?

  2. Gh0st Says:

    Dziwne, że sami Chińczycy od tamtej pory nic nie robią, żeby powstrzymać komuchów :/ Choć myślę, że coniektórzy zamierzają narobić rządowi ChrL obciachu podczas Olimpiady i Expo

Leave a Reply

info