Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Tokio, Japonia

Dodano dnia 28-07-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Tokio to stolica Japonii położona na największej z Wysp Japońskich Honsiu nad Oceanem Spokojnym (Zatoka Tokijska). Największe miasto świata, wraz z Jokohamą i innymi miastami nad zatoką tworzy wyjątkowy organizm przestrzenny – fragment japońskiego megalopolis skupiający około 33,75 mln mieszkańców.

Tokio leży w regionie Kantō, na wyspie Honsiu nad Zatoką Tokijską Oceanu Spokojnego, na największej japońskiej równinie. Centralna część miasta leży na 35°41' szerokości geograficznej północnej i 139°46' długości geograficznej wschodniej, lecz metropolia rozpościera się na wielkim obszarze.

Wzmiankowane było w XII wieku jako osada rybacka. Zjednoczyciel Japonii, kanclerz Toyotomi Hideyoshi wzniósł w Edo (江戸, えど) zamek i wraz z przyległymi ziemiami Kantō (関東, かんとう) oddał w lenno jednemu ze swych sojuszników, Ieyasu Tokugawie – założycielowi dynastii szogunów, panującej do XIX wieku. Edo było siedzibą dynastii Tokugawa i faktyczną stolicą kraju wobec jedynie nominalnej władzy rezydującego w Kioto (京都, きょうと) cesarza.

W epoce Meiji (1868) miasto otrzymało nową nazwę Tōkyō, co znaczy wschodnia stolica i oficjalnie stało się centrum administracyjnym kraju. W 1877 roku utworzono uniwersytet.

1 września 1923 roku, o 11.58.44 region Kanto nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Jego magnituda wyniosła 8,3. Ogromny pożar strawił 100% Jokohamy i dwie trzecie Tokio. Zginęło 142 807 ludzi, choć w 2005 roku liczba ta została zminimalizowana do 105 000. Innych nie odnaleziono. Skutkami ubocznymi wstrząsu były także: 11-metrowe tsunami i liczne osuwiska. Była to jedna z największych katastrof w historii ludzkości. Po trzęsieniu rozpoczęto intensywną odbudowę.

Miasto ponownie zniszczone przez wielki pożar wywołany amerykańskim nalotem dywanowym 10 marca 1945 roku. Zginęło ponad 100 tysięcy osób, więcej niż w wybuchach bomb atomowych w Hirosimie i Nagasaki.

Po II wojnie światowej ponownie gwałtowny rozwój przemysłu. Do lat 50. było siedzibą amerykańskich wojsk okupacyjnych

Ogromne centrum finansowo-handlowe i przemysłowe (poligraficzny, precyzyjny, elektroniczny, optyczny, środków transportu, maszynowy, metalowy, chemiczny, spożywczy i odzieżowy). Centralna giełda papierów wartościowych, wielkie banki, firmy handlowe i ubezpieczeniowe, światowe targi przemysłowe. Ważny ośrodek kulturalno-naukowy (liczne uniwersytety – Uniwersytet Tokijski założony w 1877 r. A.N., instytuty i towarzystwa naukowe), muzea. Wielki ogród zoologiczny i botaniczny, obiekty sportowe.

Największy węzeł komunikacji drogowej i kolejowej (m.in. kolej Shinkansen). 8 linii metra o łącznej długości 205 km. Wielki port handlowy. Miasto posiada też dwa międzynarodowe porty lotnicze.

Więcej - zobacz opis po angielsku: Tokyo, Japan

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: kuba

Więcej zdjęć:Leave a Reply

info