Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Torpedownia na Babich Dołach, Gdynia, Polska

Dodano dnia 18-06-2006 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Wybudowana na kesonach zatopionych w odległości trzystu metrów od brzegu (dokładne położenie geograficzne: N 54°35,26'/E 18°32,75' wg WGS84). Nieremontowana i niewykorzystywana po wojnie popadła w ruinę, a basen portu uległ zamuleniu. Po wojnie zniszczono ostatni odcinek molo przy torpedowni, aby utrudnić dostęp do budynku. Urządzenia z samej torpedowni i całego TWP w większości przejęte zostały przez Armię Czerwoną i zostały wywiezione do ZSRR, gdzie prawdopodobnie nigdy nie były ponownie zmontowane i uruchomione. Pomost i zabudowania portu były do lat 80. XX wieku regularnie wykorzystywane przez wojskowych płetwonurków jako akwen do ćwiczeń. Również - przez amatorów jachtingu i latem przez wypoczywających na plaży. Ostatecznie resztki molo wysadzono w powietrze w połowie lat 90. XX wieku Torpedownię, dzielnie opierającą się upływowi czasu, zmogły srogie zimy z przełomu lat 70. / 80. ubiegłego stulecia - wtedy zawaliła się frontowa ściana, poważnie nadwyrężając konstrukcję budynku.

(Źródło: Wikipedia)

Podesłał: kopo; Informacje dotyczące obiektu: Darczan, TheBestBoy3 Responses to “Torpedownia na Babich Dołach, Gdynia, Polska”

  1. Darczan Says:

    To jest stara poniemiecka torpedownia :)

  2. TheBestBoy Says:

    To jest: http://pl.wikipedia.org/wiki/Torpedownia

  3. Bart Says:

    Na pobliskich klifach jest mnówstwo “złomu” w ziemi. Nie trzeba nawet wykrywacza, wystarczy łopata i coś na kształt okopu ;] tylko uwaga - baza w babich dołach dostała nowe kamery i zaczeli monitorowac srodek - przynajmniej od strony pierwoszyna ;)

Leave a Reply

info