Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Trójkąt Trzech Cesarzy, Polska

Dodano dnia 04-07-2008 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

[mapa w dobrej jakości dostępna w Onet/Zumi]

Trójkąt Trzech Cesarzy (niem.: Dreikaisereck) – określenie miejsca, gdzie od 1795 do pierwszej wojny światowej (1917) zbiegały sie granice trzech cesarstw: Cesarstwa Niemiec, Austrii i Rosji biegnące rzekami Biała Przemsza, Czarna Przemsza oraz Przemszą. Są to obecnie tereny miast: Mysłowice (dzielnice Brzęczkowice i Słupna), Sosnowiec (dzielnica Modrzejów) i Jaworzno gdzie następuje połączenie rzek (stosując ich tradycyjne nazewnictwo): Czarnej i Białej Przemszy. Nazwa Trójkąt jest kalką językowa z języka niemieckiego (Dreieck w jezyku niemieckim oznacza trójkąt) i została przyjęta od podziału terenu, gdzie widły utworzone przez rzeki dzielą tereny na trzy części. Punkt zbiegania się tych rzek, w którym Biała Przemsza wpada do Czarnej Przemszy, to południowy wierzchołek znajdującego się w granicach Sosnowca trójkąta terenu wyznaczonego przez zbiegające się ramiona tych rzek – i daje on zarazem, wg wspomnianego klasycznego nazewnictwa, początek rzece Przemsza.

Miejsce to, mimo że przypomina rzeczywistość rozbiorów – stanowi jednak punkt o europejskim znaczeniu historycznym. Było bowiem stykiem trzech największych ówczesnych potęg Europy – Prus, a później Cesarstwa Niemiec, Austrii i Rosji, które po kongresie wiedeńskim i upadku Rzeczypospolitej Krakowskiej właśnie tutaj stykały się granicami. Sam Trójkąt, czyli, jak wspomniano, leżący w granicach Mysłowic teren w widłach zbiegających się Przemsz – należał do Prus, poniżej leżące na lewym brzegu ziemie należały do zaboru austriackiego (obecnie fragment Sosnowca w dzielnicy Jęzor i dalej Jaworzno); natomiast ostatni brzeg należał do zaboru rosyjskiego. Nie był to więc punkt styku Prus i dwu terenów rozbiorowych, tylko raczej punkt styku trzech imperiów. Do czasu zakończenia I wojny światowej miejsce to było znane niemal w całej Europie. Przyjeżdżały tu liczne wycieczki. Jak pisały uwczesne gazety tygodniowo odwiedzało to miejsce od 3 do 8 tysiecy turystów. Po rzece pływały dwa niewielkie parostatki wycieczkowe, można było podziwiać widoki z wieży Bismarcka znajdującej się w Mysłowicach (wybudowanej w 1907 roku, zburzonej ostatecznie w 1937 roku przez władze Polski), a nawet zrobić zakupy.

Od końca II wojny światowej miejsce zaczęło popadać w zapomnienie.

[Źródło: Wikipedia]

[Więcej: www.trojkattrzechcesarzy.prv.pl]

Podesłał: adamsLeave a Reply

info