Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Twierdza Osowiec, Polska

Dodano dnia 28-12-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

W jedynym na długości ok. 80 km zwężeniu doliny Biebrzy, przy moście na strategicznej w XIX wieku linii kolejowej Ełk - Białystok znajduje się wybudowana przez carską Rosję Twierdza Osowiec, składająca się z czterech fortów. Jej budowa trwała od 1882 do 1889 roku i w efekcie powstała twierdza zaporowa z potężnym Fortem I. Twierdza nieustannie modernizowana spełniła całkowicie pokładane przez jej twórców nadzieje. W czasie I wojny światowej wszelkie próby zdobycia jej szturmem przez Niemców skończyły się kompletnym fiaskiem, nawet ta z użyciem gazów bojowych (6 sierpnia 1915).

Obecny status Twierdzy Osowiec jest następujący:

Fort I Centralny - zajęty przez Wojsko Polskie (Muzeum Twierdzy, teren fortu i podziemia fortu można zwiedzać z przewodnikiem po wcześniejszym uzgodnieniu),

Forty III Szwedzki i IV Nowy - zajęte przez Wojsko Polskie (niedostępne do zwiedzania),

Fort II Zarzeczny - kompletnie wysadzony przez wojska niemieckie w 1944, dostępny bez ograniczeń.

źródło m.in.: http://www.orasoft.net.pl/~leszek.ch/f_osow.htm

Opis z wikipedii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdza_Osowiec):

Twierdza Osowiec - rosyjska twierdza z drugiej połowy XIX wieku, znajdująca się w gminie Goniądz w powiecie monieckim, znana z 6,5-miesięcznej obrony podczas pierwszej wojny światowej. Stąd jej, później obiegowo funkcjonująca, nazwa "rosyjskie Verdun". Jest to typowa twierdza zaporowa, zbudowana w latach 1882-1892, zmodernizowana po wojnie rosyjsko-japońskiej (1904-1905) oraz uzupełniona elementami fortyfikacji polowej na początku I wojny światowej, a także fortyfikacjami stałymi przed II wojną światową. Z założenia twierdza usytuowana w zwężeniu bagien biebrzańskich miała stanowić osłonę kolei i szlaku komunikacyjnego Białystok - Królewiec.

Twierdza składała się z 4 fortów: "Centralny" - fort nr 1, "Zarzeczny" - Fort nr 2, "Szwedzki" - fort nr 3 i "Nowy Fort" nr 4. Główną pozycję obroną z cytadelą stanowił fort "Centralny". Przedmoście na prawym brzegu rzeki Biebrzy składało się z tzw. "Pozycji za rzeką" z fortem Nr 2 oraz pozycji wysuniętych "Sośniewskiej" i "Las Białoszewski". Twierdza Osowiec stanowiła prototyp współczesnego rejonu umocnionego oraz przykład skutecznego połączenia elementów fortyfikacji stałej i polowej.

Garnizon twierdzy stanowiło około ? dywizji piechoty, 12 szwadronów kawalerii, 69 dział fortecznych oraz 24 działa polowe kalibru 107 i 152 mm). Garnizon prowadził walki obronne od 29 stycznia 1915 roku, wytrzymując ogień najcięższej artylerii moździerzowej (moździerze 420 mm), ewakuował się na rozkaz opuszczając twierdzę 9 sierpnia 1915 roku.

Obecnie z pośród czterech fortów Twierdzy Osowiec, tylko dwa są wstanie "używalności" (Fort I i Fort III). Fort II (Zarzeczny) zniszczony podczas działań wojennych jest pod nadzorem Starostwa Powiatowego w Mońkach i wejście na teren fortu jest niebezpieczne. Fort IV (Nowy) jest również zniszczony, jednak znajduje się na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego i przez jego teren została wytyczona turystyczna trasa historyczno-przyrodnicza. Fort I (centralny) i Fort III (Szwecki) są własnością wojska, jednak o ile Fort III jest niedostępny to Fort I (Centralny) dzięki działaniom OTF (Osowieckie Towarzystwo Fortyfikacyjne) w chwili obecnej jest częściowo udostępniony dla turystów. Na terenie Fortu Centralnego znajduje się muzeum Twierdzy Osowiec i zostały wytyczono trasy do zwiedzania.

[Opis i zdjęcia: www.ga.com.pl]

[Opis i zdjęcia: www.orasoft.net.pl]

Podesłał: eldecoLeave a Reply

info