Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, Polska

Dodano dnia 15-03-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego - jedna ze szkół ponadgimnazjalnych w Krakowie - została utworzona w 1871 roku przez cesarza Franciszka Józefa I jako Wyższa Szkoła Realna w Krakowie.

W 1896 roku zakończyła się budowa gmachu szkoły przy ul. Studenckiej 12. W 1921 roku szkoła zmieniła profil i otrzymała patrona, powstało VIII Państwowe Gimnazjum Matematyczno - Przyrodnicze im. Augusta Witkowskiego. W 1926 roku dzięki zainstalowanej na dachu Szkoły antenie nadawczej wyemitowano pierwszy w Krakowie program radiowy. W 1953 roku zmieniono nazwę na V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Dwa lata później z inicjatywy dyrektora Stanisława Potoczka w V Liceum powstał pierwszy w Krakowie Teatr Międzyszkolny. W 1994 roku uczeń Adam Rycerz został pierwszym stypendystą Ministra Edukacji Narodowej.

Obecnie V Liceum współpracuje z Uniwesytetem Jagiellońskim, dzięki czemu część zajęć odbywa się na uczelni i jest prowadzona przez wykładowców.

Mottem V Liceum jest dewiza jego patrona, Augusta Witkowskiego - Dużo wiedzieć jest rzeczą piękną, ale nierównie ważniejsze jest umieć dowiedzieć się czegoś.

W ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych przygotowywanym przez miesięcznik Perspektywy i Rzeczpospolitą od 2000 roku, kiedy został przeprowadzony po raz pierwszy, V Liceum zajmuje pierwsze miejsce w województwie oraz znajduje się w pierwszej dziesiątce liceów w Polsce (zajmowało miejsca: VIII w 2000 roku, I w 2001, IV w 2002, VI w 2003, V w 2004, IV w 2005 i VI w 2006).

Od 1992 roku dyrektorem V Liceum jest mgr Stanisław Pietras, nauczyciel fizyki. Szkoła nieprzerwanie od 2000 roku jest liderem w województwie małopolskim, wg. rankingu Perspektyw i Rzeczpospolitej.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: McMacLeave a Reply

info