Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Wahadłowiec Buran, Moskwa, Rosja

Dodano dnia 09-08-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Radziecki wahadłowiec kosmiczny Buran - egzemplarz 1.02.

Opis dla bliźniaczego egzemplarza 1.01

Buran 1.01 - pierwszy egzemplarz programu Buran, Radzieckiego odpowiednika promów kosmicznych.

Konstrukcja orbitera, pierwszego z pięciu planowanych, z których tylko dwa zostały ukończone, została rozpoczęta w roku 1986, po serii testów przeprowadzonych na pełnowymiarowych modelach testowych.

Buran 1.01 został w większości skonstruowany w Moskwie, skąd został przetransportowany samolotem M-3 do kosmodromu Bajkonur na ostatnie etapy montażu. Orbiter został ukończony i umieszczony na rakiecie Energia. 15 listopada 1988 r. odbył sie pierwszy i jedyny lot rosyjskiego programu wahadłowców. Buran 1.01 odbył bezzałogowy lot na orbicie, którą okrążył dwa razy, po czym automatycznie wylądował w kosmodromie. Lot zakończył się pełnym sukcesem, bez żadnych uszkodzeń. Egzemplarz 1.01 nie miał jeszcze systemów podtrzymywania życia, więc lot załogowy nie wchodził w rachubę.

Wkrótce, w związku z cięciami budżetowymi, program został zamknięty, jednak Buran 1.01 nie został rozmontowany, lecz umieszczony w magazynie.

Rok później Buran został przetransportowany do Paryża na imprezę lotniczą w Paryżu. Transport odbył się na pokładzie potężnego samolotu Antonow An-225 Mrija

Do niedawna Buran 1.01 był przechowywany w magazynie w kosmodromie Bajkonur. Umieszczony był na egzemplarzu testowym rakiety Energia HLV w budynku N-1/Energia (ten sam tester rakiety był używany do testów złącz z modelem testowym Burana OK-MT). Buran 1.01 był przechowywany w budynku MIK w kontrolowanych warunkach środowiskowych.

W zamian za możliwość korzystania z kosmodromu, Rosja przekazała egzemplarz 1.01 Kazachstanowi.

W 2002 roku, po bardzo silnych wiatrach, zawalił się dach budynku MIK, zabijając 8 osób i niszcząc prom Buran 1.01 i egzemplarz testowy rakiety Energia. W chwili obecnej jedynym kompletnym promem Buran jest egzemplarz 1.02.

Podesłał: aphOne Response to “Wahadłowiec Buran, Moskwa, Rosja”

  1. disaster Says:

    To nie Buran 1.02 tylko model testowy (testy strukturalne) OK-TVA znajdujący się w parku Gorkiego w Moskwie jako atrakcja turystyczna.

    zresztą określona jest dokładnie długość i szerokość geograficzna: 55.728645N,37.596781E

Leave a Reply

info