Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Wielki Mur Chiński, Chiny

Dodano dnia 14-08-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Na zdjęciu satelitarnym widać fragment muru.

Wielki Mur Chiński to mur obronny, zaopatrzony w bramy i wieże, od Szanghajkuan (nad zatoką Liaotung) do Ciajükuan w górach Nan-szan o długości ok. 4200 km, chroniący Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu.

Pierwsze odcinki muru zaczęły już powstawać około VI wieku p.n.e.. Były to jednak początkowo tylko oddolne inicjatywy nadgranicznej ludności nie połączone w żadną całość. Akcję budowania muru jako jednolitej struktury rozpoczął dopiero pierwszy cesarz Chin Qin Shi Huang Di w III wieku p.n.e.. Początkowo kierujący budową muru mieli do dyspozycji ok. 300 tys. ludzi. Wkrótce okazało się to niewystarczające. Przydzielano następne szerokie rzesze robotników. Przestępców i ludzi uznanych za przestępców oczywiście kierowano do katorżniczej pracy przy budowie Wielkiego Muru Chińskiego. Mur wznosili także rekruci, a w razie potrzeby wydłużano im lata służby. Oblicza się, że w budowę muru zaangażowanych było aż 3,5 mln osób, czyli 70 % ludności ówczesnych Chin. Praca ponad siły zbierała straszliwe żniwo, przy pracach zmarło ponad 1 mln ludzi. Ucisk spowodowany tą pracą przy tej gigantycznej budowli spowodował, że rok po śmierci cesarza, w 209 roku p.n.e. chłopi wzniecili powstanie i dynastia Qin upadła. Mur dynastii Qin nie został jednak nigdy do końca ukończony, a później jego budowę na zmianę porzucano na całe stulecia, a następnie niezbyt konsekwentnie próbowano ponownie podejmować.

Znaną do dziś postać mur uzyskał dopiero za dynastii Ming (1368), w XII wieku. Dynastia ta odczuwając duży nacisk ludów Mongolskich, postanowiła zbudować, w oparciu o wciąż istniejące fragmenty starożytnego muru, ciągły system fortyfikacji - od granic Korei aż po pustynię Gobi. System ten składał się nie tylko z samego muru, ale także z przylegających do niego osad nadgranicznych, faktorii handlowych, oraz szerokiego na blisko 1 km, pasa "spalonej" ziemi.

Oprócz bezpośredniej ochrony przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu mur miał duże znaczenie handlowe, ochraniając na całej swojej długości chińską część Jedwabnego Szlaku.

Mur, nawet w czasach swojej świetności, nie spełniał nigdy roli fortyfikacji zdolnej przeciwstawić się długiemu oblężeniu przez silną armię. Stanowił jednak dość skuteczną zaporę przed nieskoordynowanymi atakami małych ord, zapewniając względny spokój na terenach przygranicznych i umożliwiając prowadzenie handlu wzdłuż Jedwabnego Szlaku. W sytuacji zmasowanego ataku zorganizowanej armii, mur był niemal całkowicie bezużyteczny i mógł co najwyżej spełniać rolę systemu wczesnego ostrzegania.

W jego historii mur był wielokrotnie skutecznie forsowany przez ludy z Wielkiego Stepu (Hunów, Turków i Mongołów). W końcu po pokonaniu w XIII wieku dynastii Ming przez Mongołów, mur znalazł się wewnątrz państwa Kubilaj Chana i stracił jakiekolwiek znaczenie strategiczne.

Mur chiński jest największą budowlą tego typu na świecie.

Wbrew miejskim legendom, Mur chiński jest niewidoczny z kosmosu! (wiecej)

Obecnie większa jego część jest w złym stanie i porozrywana na kilkanaście odcinków o różnej długości (stopniowo odbudowywana); tylko niewielkie fragmenty są udostępnione turystom.

(Źródło: Wikipedia)

Podesłał: olozs, Ostateczną i poprawioną wersję lokalizacji muru przesłał: Gh0st. Dzięki!!!13 Responses to “Wielki Mur Chiński, Chiny”

 1. E-den Says:

  Owszem, opis dotyczy Muru Chińskiego, ale fotografia nie przedstawia Muru Chińskiego, ani nawet jego fragmentów! Na zdjęciu widać jakiś kanał, możliwe, że nawadniający. Przecież Mur biegnie wzdłuż granicy, na ogół grzbietami górskimi, a od obiektu, który widać na zdjęciu, to do granicy jest ho, ho, ho, albo i więcej! Murem jest prawdopodobnie obiekt o współrzędnych np:
  44°44’50,12” N ; 113°35’21,91”
  lub 46°40’20,25” N ; 118°09’15,38”
  Pozdrawiam

 2. E-den Says:

  Oczywiście ma być:
  44°44’50,12” N ; 113°35’21,91” E
  lub 46°40’20,25” N ; 118°09’15,38” E

 3. Daniel Says:

  Poprawione, dziękuję bardzo za zwrócenie uwagi

 4. Jacek Says:

  To nie jest Wielki Mur Chiński!!!! To jest wydzielony pas graniczny ziemi oddzielający Chiny i Mongolię. Proszę sobie włączyć warstwę granic. Najprawdopodobniej fragment muru chińskiego to obiekt o współrzędnych 41.22.32 N; 116.46.01 na szczycie górskim ok. 100 km od Pekinu na północ jak podają przewodniki. Pozdrawiam. Jacek A.

 5. Daniel Says:

  no cóż, okazuje się, że kolejny raz będe musiał poprawić?
  Pierwotnie - współrzędne wskazywały na inny fragment muru, potem zgodnie ze wskazówkami E-den poprawiłem na fragment wskazywany obecnie.

  Zapraszam zainteresowane osoby do dyskusji i ostatecznego - (mam nadzieję) ustalenia położenia muru chinskiego :-)

 6. MEG Says:

  W miejscu 44°54’56,07” N ; 113°57’13,54” E przecina się z granicą Mongolii (Google Eatrh)

 7. Leszek Says:

  Wydaje mi się, że w niżej wskazanym miejscu widać wieżyczkę muru. N45st 32′ E115st 49′
  Mur idzie wierzchołkami wzdłuż granicy z Mongolią.

 8. JC Says:

  Oj, naszukałem się tego muru!
  Zapraszam na współrzędne: 39°14′21.10″N; 100°18′37.58″E - tamtędy również biegł wielki mur, teraz widać tylko jego przebieg, tzn. wał ziemny
  Pozdrawiam JC

 9. Lysiutki Says:

  Mur chinski nie idzie wzdluz granicy z Mongolią tylko koło Pekinu, tak pisze w encyklopedii. Jak wiemy od Pekinu do Mongolii jest kawałek, ja do tej pory nie znalazłem muru, pozdrawiam

 10. Michal Says:

  Hej
  to nie mur chinski
  ten dziwny pas ma szerokosc ok 60 metrow wiec nie mozliwe by byl murem. to jakis pas uksztaltowany przez czlowieka. uzywajac google earth i tools - measure mozna wszytko pomierzyc. pozdrawiam
  mur jest jednak nie daleko na poludnie

 11. Lysiutki Says:

  To podaj współrzędne

 12. agata Says:

  myślałam ze mur ma ok 6350 km

 13. xzc Says:

  noob ;p mur jest cool

Leave a Reply

info