Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Wulkan Cotopaxi, Ekwador

Dodano dnia 11-10-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Cotopaxi jest czynnym wulkanem, jednym z najwyższych na świecie (5896 m n.p.m.). Należy do stratowulkanów i charakteryzuje go niemal idealnie stożkowaty kształt. Leży w paśmie Kordyliery Środkowe w Andach, w północnej części Ekwadoru (jest drugim co do wysokości szczytem tego kraju), na południowy wschód od stolicy kraju Quito. Granica wiecznego śniegu znajduje się na wysokości około 4750 m n.p.m.

Krater Cotopaxi ma 700 m średnicy ze wschodu na zachód i ok. 500 m z północy na południe. Wulkan należy do najbardziej aktywnych na świecie. Jest czynny od ponad 4 tysięcy lat. Wybuchał 59 razy do roku 1952. Najsilniejsza erupcja miała miejsce na przełomie lat 1532/1533 i zniszczyła miasto Tacunga. W 1744 roku wybuch był słyszalny 800 km od wulkanu, w Kolumbii. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1975 roku.

W roku 1872 został po raz pierwszy zdobyty. Dokonali tego A. M. Escobar i W. Reiss. W roku 1972 alpiniści z Polski i Czechosłowacji zeszli po raz pierwszy na dno krateru, blisko 350 m poniżej szczytu. Wulkan znajduje się na terenie parku narodowego o powierzchni 335 km². Żyje tam m. in. niedźwiedź, lama, wilk, lis, puma, kozioł śnieżny, kondor i orzeł.

(Źródło: Wikipedia)

Podesłał: eXtremeLeave a Reply

info