Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Wulkan na wyspie Krakatau, Indonezja

Dodano dnia 11-10-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

Krakatau to wyspa znajdujące się w Cieśninie Sundajskiej, w Indonezji. Na wyspie tej znajduje się czynny wulkan.

27 sierpnia 1883 roku na wyspie tej doszło do jednej z największej w historii nowożytnej erupcji wulkanu i jednej z największych katastrof żywiołowych w dziejach ludzkości. Huk słychać było z odległości 1600 km. Potężna erupcja rozpoczęła się 26 sierpnia o godzinie 12.53. W nocy wybuchy słyszane z odległości 1000 km. 27 sierpnia o 5.30, 6.42 i 8.20 czasu lokalnego nastąpiły erupcje. Finał miał miejsce o 10.02. Wulkan wyrzucił w powietrze 19km³ popiołów. Popiół opadł nawet na statek "British Empire". Na wyspie Rodriguez na Oceanie Indyjskim, oddalonej o 4800 km, mieszkańcy widzieli na horyzoncie popioły i błyski. Myśleli, że to bitwa morska. 2/3 wyspy zniknęło. Fala tsunami o wysokości do 40 metrów zmyła tubylcze wioski na pobliskim lądzie i obiegła po oceanach połowę kuli ziemskiej, zanim zupełnie zanikła. Zginęło 36 417 ludzi - 32 tysiące wskutek tsunami a 4 000 od popiołów i gazów, które uwolnione do atmosfery sprawiły, że mniej więcej przez rok słońce widziane z ziemi miało zabarwienie zielone, a księżyc niebieskie. Ocenia się, że wybuch miał siłę ok. 200 megaton trotylu.

W latach 20. XX wieku w tym miejscu wyłoniła się aktywna do dziś góra wulkaniczna. (ok. 140m wysokości) nosząca nazwę Anak Krakatau ("Dziecko Krakatau").

(Źródło: Wikipedia)

(Opis i zdjęcia: nationalgeographic.com)

Podesłał: eXtreme2 Responses to “Wulkan na wyspie Krakatau, Indonezja”

  1. Łukasz Says:

    WULKANY TO JEDNO Z NAJPIĘKNIEJSZYCH ZJAWISK PRZYRODNICZYCH NA ZIEMI!!SZCZEGÓLNIE CIEKAWA JEST HISTORIA KRAKATAU!!CHCIAŁBYM MIEC MOŻLIWOŚĆ ZOBACZENIA NA ŻYWO TEJ SŁYNNEJ ERUPCJI Z 1883 ROKU!!PEWNIE BYM TEGO NIE PRZEŻYŁ..ALE TO MUSIAŁO BYC NIEZWYKŁE!!

  2. LiZaK Says:

    ten wulkan jest poprostu wyjebist*y właśnie robię o nim prackę do sQl. Moglibyście dodać troszkę więcej materiałów, np. opis wyglądu itd. Bye :)

Leave a Reply

info