Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Wyspa Flores, Indonezja - Hobbity żyły na ziemi

Dodano dnia 20-11-2005 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth / Najbliżej położone miejsca
 
 

[Brak zdjęć w najlepszej jakości, pozostaje czekać na pojawienie się nowych zdjęć]

Wyspa oprócz oczywistych walorów turystycznych zasłynęła tym - że na jej terenie znaleziono szczątki niewielkich istot ludzkich, które mogą być kojarzone z tokienowskimi Hobbitami.

Historia wydaje się niepradwopodobna.

W jednym z wydań "Nature" sprawę opisano następująco:

"Wydaje się to być to tak niesamowite, że aż niepradwopodobne, jednak nie jest do mistyfikacja. Odkryto gatunek niewielkich ludzi, którzy żyli na indonezyjskiej wyspie Flores 18 tysięcy lat temu.

Dotychczas badacze odkryli szczątki - osiem szkieletów, ludzi - którzy mierzyli metr wzrostu i mieli czaszki wielkości grapefruita. Ci zadziwiająco mali ludzie - nazwani "Hobbitami" potrafili wytwarzać narzędzia, polowali na małe słonie i żyli w tym samym czasie co ludzie (Homo sapiens) zamieszkujący wyspę."

Ciekawe informacje na ten temat można również przeczytać w "Nowej Fantastyce" - poniżej fragment:

"NIZIOŁKI Z FLORES

Pierwszym, ale zapewne nie ostatnim dowodem są znaleziska z jaskini Liang Bua na indonezyjskiej wyspie Flores. Antropolodzy natrafili w niej na szczątki, które początkowo wzięli za szkielet dziecka. Jednak gdy zbadali je dokładniej, przekonali się, że to kości trzydziestoletniej kobiety. Był tylko jeden problem – kobieta ta mierzyła zaledwie metr wzrostu! Budową nie przypominała współczesnych karzełków takich jak Pigmeje – jej ciało było w pełni proporcjonalne. Oczywiście jeden szkielet mógł należeć do unikalnego mutanta, ale wkrótce odnaleziono ich więcej. Uczeni zyskali pewność, że udało im się odkryć zupełnie nowy gatunek – ni mniej, ni więcej tylko niziołków, żyjących na tej wyspie przed 18 tysiącami lat.

Człowiek z Flores, czyli Homo floresiensis, przypomina baśniowe istoty do tego stopnia, że badacze nieoficjalnie nazywają go hobbitem. W wieku dojrzałym osiągał wzrost trzyletniego dziecka Homo sapiens i wagę 25–36 kg. Poruszał się w pozycji wyprostowanej i – mimo mózgu trzykrotnie mniejszego niż nasz – był inteligentny: umiał polować zespołowo, gotować, wytwarzać narzędzia i budować konstrukcje takie jak tratwy, dzięki którym skolonizował Flores. Zdaniem uczonych oznacza to, że hobbity posługiwały się złożonym językiem mówionym.

Być może jednak ludzie z Flores bardziej pasowaliby do opisu krasnoludów czy gnomów, ponieważ zamieszkiwali jaskinie i mieli dość dzikie obyczaje. Skąd to wiemy? Otóż legendy na temat „małych ludzi z piekła” krążą do dziś wśród mieszkańców wyspy i wiele wskazuje na to, że ten drugi gatunek człowieka żył na niej jeszcze trzysta lat temu! Dopiero przybycie europejskich kupców położyło kres pokojowej koegzystencji, a niziołki musiały ustąpić pola bardziej ekspansywnemu gatunkowi. I zapewne występowały nie tylko na jednej wysepce, bo legendy o małych ludziach od wieków krążyły po Europie."

(Więcej: Nowa Fantastyka (na wp.pl))

(Więcej: Nature (EN))

Podesłał: JeronimoLeave a Reply

info