Świat według Google - mapy satelitarne ciekawych miejsc, zdjęcia satelitarne: Najciekawsze mapy i zdjęcia satelitarne

Wybierz kategorię

Na skróty » Zdjęcia satelitarne miast | Opisy zawierające filmy | Ostatnio dodane | Zgłoszenia ciekawych miejsc

Losowo wybrane miejsca:

Reklamy:

Wyspa Spichrzów, Gdańsk, Polska

Dodano dnia 11-06-2007 / / Linki: Google Earth, Google Maps, Yahoo! Maps, Virtual Earth , Mapy Onet(Zumi) / Najbliżej położone miejsca
 
 

Wyspa Spichrzów i dobrze widoczne na zdjęciu satelitarnym spichlerze.

Wyspa Spichrzów (dawniej niem. Speicherinsel) - wyspa w Gdańsku utworzona w 1576 po przekopaniu kanału Nowej Motławy. Znajduje się w centrum miasta na wschód od Głównego Miasta otoczona wodami Motławy, Nowej Motławy i Opływu Motławy.

Od XIII w. była to dzielnica przemysłowa z licznymi spichrzami, w XVI w. było ich ponad 300. W 1945 r. wyspa została prawie całkowicie zniszczona przez wkraczającą do miasta Armię Czerwoną. Najważniejszym ocalałym zabytkiem są ocalałe Stągwie Mleczne (Brama Stągiewna) powstałe w latach 1517-1519. Do dnia dzisiejszego odbudowano tylko kilka budynków nad Motławą. Powstał też kwartał nowych budynków w stylu zabytkowych kamienic przy ul. Stągiewnej, w środkowej części wyspy.

Obecnie (2007), w południowej części wyspy, przez którą przebiega Podwale Przedmiejskie wraz z linią tramwajową, realizowane jest kilka inwestycji mieszkaniowych. W północnej części wyspy znajdują się zaś niezagospodarowane ruiny przedwojennej zabudowy.

[Źródło: Wikipedia]

Podesłał: geniaLeave a Reply

info